ساینده ها در صنایع مختلفی از جمله در صنعت آرایشی و بهداشتی و در محصولاتی مانند اسکراب صورت و بدن، ترمیم ناخن ، صابونها، لایه بردارهای پوست، لوسیون پاک کننده و خمیر دندان استفاده می شود. این مواد به منظور ساینده گی, صاف کردن و صیقل دادن در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده شده و مانند سمباده عمل کرده و مواد نامطلوب را از روی سطح پوست پاک می کنند.

در مورد محصولات اسکرابی مانند پاک کننده ها و لایه بردارهای پوست، مواد ساینده در واقع شن و ماسه هایی با اندازه بسیار ریز هستند که با از بین بردن لایه های قدیمی و مرده پوست, امکان قرار گرفتن سلولهای زنده و جوان را در لایه نخستین پوست فراهم میکنند.

به تعبیر علمی, ساینده ها لایه استراتوم کورنیوم یا همان لایه شاخی که خارجی ترین لایه اپیدرم است را از بین می برند.

لایه استراتوم کورنیوم متشکل از 15 ای 20 لایه سلول کورنئوسیت است که در واقع سلولهای مرده پوست می باشند که در سیتوپلاسم آنها به میزان زیادی کراتین وجود دارد. هدف اصلی لایه شاخی این است که به شکل یک مانع برای محافظت از بافتهای زیرین در مقابل عفونت، کم آبی ، مواد شیمیایی و تنش های مکانیکی اقدام می کند از اینرو ما در زمان استفاده از کرمهای تخصصی نیاز داریم که این لایه را برداریم تا منافذ پوست باز شده و مواد تشکیل دهنده کرم بتواند از غشا سلولهای زنده پوست وارد آن شوند و این عمل (از بین بردن لایه شاخی) توسط محصولات اسکراب که حاوی انواع ساینده هستند انجام می شود.

 

مواد اولیه ساینده

INCI-DIC

با اتصال به کانال اینکی دیک همیشه به روز باشید

موافقم بستن
WhatsApp تماس با کارشناسان