نخستین سایت جامع صنایع آرایشی و بهداشتی ایران

مواد ضد شوره

پوست انسان در خارجی‌ترین سطح خود مدام در حال بازسازی سلولی است , به این معنی که همینطور که سلول های جدید در لایه زیرین ساخته می شوند، سلول های مرده می ریزند و سلول های نو جایگزین آنها می شوند, اين فرآيند 4-2 هفته طول مي كشد. این بازسازی در تمام سطح بدن وجود دارد ولی هنگامی‌که در اسکالپ سر به‌دلایلی این روند افزایش پیدا کند بطوریکه طول مدت روند بازسازی از یک ماه به یک هفته می رسد , پوستهای مرده متراکم شده و به شکل ذرات قابل دیدن یا به اصطلاح شوره سر پدید می‌آید. در واقع شوره سر به سلول‌های مرده متراکم شده اسکالپ (پوست سر) گفته می شود.

عواملي مانند پوست سر بيش از حد چرب، عفونت قارچي، استرس، عدم تعادل هورموني،تغذيه نامناسب، حساسيت پوست سر ، سيستم ايمني ضعيف، هواي خشك و مراقبت نادرست از مو باعث ايجاد شوره سر مي شوند.

شوره سر به دو شکل خشک و یا چرب بروز می‌کند که در نوع خشک , شوره‌ها قابل دیدن و به شکل سفید و مسطح هستند که به آسانی از پوست سر جدا می شوند. بیشتر کسانی که به این نوع شوره دچار می‌شوند موهای خشکی دارند. ولی در شوره نوع چرب ذرات کوچکتر، گرد تر و کمی زرد رنگ هستند و به صورت ذرات چربی به پوست سر چسبیده و جدا کردن آنها سخت تر و باعث زخم‌شدن پوست می‌شود.

در بیشتر موارد شوره سر سبب خارش آزار دهنده‌ای می‌شود که خاراندن پوست سر٬ روند افزایش و تکثیرشان را تندتر می‌کند. همچنین خارش آنها سبب ملتهب شدن پوست سر و تلاش بیشتر پوست برای نوسازی و درنتیجه افزایش شوره می‌شود.

دلایل‌های اصلی ایجاد شوره سر موارد زیر هستند:

  • قارچ مالاسزیا فورفور (پيتيرسپوروم اواله)
  • اختلالات هورمونی
  • حساسیتهای آلرژیک
  • عدم بهداشت مناسب

موادی که در کنترل شوره , درماتیت و پسوریازیس موثر هستند با عنوان ضد شوره در محصولات بهداشتی بکار می روند که مهمترین آنها پیروکتون اولامین , پیریتیون زینک و سلنیوم سولفاید هستند که در کنار موادی مانند اسيدسالسيليك و تي تري اویل استفاده می شوند.

برخی مواد ضد شوره که منشا گياهي دارند عبارتند از برگ درخت چای (Tea Tree Oil)  ، گياه ريحان (Tulsi Oil) ، رزماری ، سنبل هندی (Gymbopogon Nardus)  ، لاواندر ، ليمو (Citrus limonum)  ، نارنج (Citrus aurantifolia)  ، نعناع بياباني (Peppermint) همچنین مواد شيميايي كه مهمترين آنها گروهي از مواد فعال سطحي کاتيونی هستند نیز خاصیت ضد شوره دارند.

مواد اولیه ضد شوره

INCI-DIC

با اتصال به کانال اینکی دیک همیشه به روز باشید

موافقم بستن
WhatsApp تماس با کارشناسان