دانستنیهای شامپو

مولف : واحد تحقیق و توسعه شرکت پاکسان

آیا لازم است شامپوی مورد استفاده هر چند وقت یك بار تعویض شود ؟

این تصور از آنجا نشأت گرفته است كه در گذشته برخی شامپوها به علت محدودیت تواناییشان در زدودن كامل آلودگی های مو و پوست سر، به تدریج موجب تجمع برخی از آلودگی های خاص روی سر می شدند. بنابراین به مردم سفارش می شد كه هر چند وقت یكبار شامپوی خود را تعویض نموده تا این مشكل برطرف شود.
اما در صورتی كه شامپوی مصرفی شما از نوع پیشرفته ای است كه باعث تجمع آلودگی روی سطح مو و پوست سر شما نمی شود، تعویض مكرر شامپو ضرورتی ندارد. البته وفاداری به یك نوع بخصوص شامپو نیز توصیه نمی شود، زیرا در دنیای مدرن امروز سالانه انواع شامپوهای جدید با خواص متنوع عرضه می گردد و عدم استفاده از آنها به صرف آنكه «محصولی كه استفاده می كردیم امتحان خود را پس داده است!» محروم نمودن خود از پیشرفتهای تكنولوژی می باشد.

آیا استفاده مكرر از شامپو باعث كدر شدن و آسیب دیدن مو می گردد ؟

استفاده از شامپوهای نامناسب و عدم به كارگیری روش صحیح استفاده از شامپو، باعث كدورت و آسیب دیدگی موها می شود. در صورتی كه شامپوی مناسب موی خود را پیدا کرده و روش صحیح شامپوكردن و خشك كردن مو را آموختید، می توانید با خیال آسوده موی خود را هر روز یا چند بار در روز شستشو دهید.

آیا شامپوی نامناسب، باعث ریزش موی سر می شود ؟

مردم وقتی شامپوی خود را عوض می كنند معمولا توجه بیش از حدی به حالت مو و پوست سر خود نشان می دهند. اگر بهبودی در وضعیت موهایشان حاصل شد آن را به فراورده جدید نسبت می دهند و بر عكس در صورتی كه وضعیت موهایشان بدتر شد، باز هم فراورده جدید را مقصر میدانند. مثلا ریزش طبیعی موهای خود را به شامپو جدید نسبت می دهند. تحقیقات نشان داده تعداد كمی از مردم از نقش عواملی مانند شانه كردن، برس كردن، تاثیرات مخرب مواد شیمیایی و یا حتی داروها، رژیم غذایی، بیماری یا ویژگی های توارثی در ریزش مو آگاه هستند. حقیقت آن است كه شامپوها به دلیل قرار داشتن پیاز مو در عمق سر باعث ریزش دائم مو نمی شوند. ضمن اینكه تاثیری بر میزان ریزش یا رشد مجدد آن در طول شبانه روز نیز ندارند.

در هنگام به كار بردن شامپو، چگونه پوست سر را ماساژ دهم تا موی من آسیب نبیند ؟

برای جلوگیری از آسیب دیدگی مو در اثر استفاده از شامپو، مهمترین نكته ای كه باید بدانیم آن است كه مو در حالت خیس به علت جذب آب متورم شده و بسیار آسیب پذیر است. بنابراین باید با ملایمت بیشتر با آن رفتار نمود. ضمن اینكه برای ماساژ پوست سر از نوك انگشتان استفاده نمایید نه ناخنها.

مدت زمان آبكشی شامپو تا چه حد باید طولانی باشد ؟

پس از استفاده از شامپو، موی خود را به خوبی و به طور كامل آبكشی نمایید تا هیچ اثری از كف شامپو روی موی شما باقی نمانده باشد. یادآوری می كنیم بر خلاف آبكشی كاندیشنر، برای آبكشی شامپو هر چه افراط كنید بهتر است (البته صرفه جویی در مصرف آب را هم در نظر داشته باشید!).

برای آبكشی شامپو باید از آب سرد استفاده كنم یا آب گرم ؟

برای آبكشی شامپو از آب گرم استفاده كنید تا شامپو به طور كامل از سطح مو خارج گردد. اما دمای آبكشی كاندیشنر بستگی به عواملی مانند ضخامت موی شما دارد. هرگز از آب داغ برای آبكشی موی خود استفاده نكنید. استفاده از آب سرد هم فقط برای كاندیشر كردن (حالت دادن) عمقی مو انجام می گردد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید