چگونگی تست عطرها

گردآورنده : خانم مهندس ترمه تیموریان از شرکت ناردین کالا

بهترین راه برای تست یک عطر جدید به کار بردن آن بر روی مچ دست یا اسپری روی یک کاغذ تست عطر می باشد ، همچنین هوای موجود در اتاق نیز بهتر است خنک باشد.

  تست بوی اولیه و بوی نهایی

بوی اولیه بویی است که عطر در همان لحظه دارد و در اصل بویی است که از نت بالایی حاصل می شود. نت میانی، که بوی اصلی است ، بویی است که بعد از چند دقیقه معلوم می‌شود و شامل بوهایی است که از نوت میانی و پایه می آیند.

برای اینکه ببینید بوی نهایی را می‌پسندید یا نه، کاغذ تست را حدود 3 سانتی متر دورتر از بینی تان نگه دارید و ۲۰ دقیقه صبر کنید و دوباره بو کنید.

پیشنهاد میشود بیشتر از 4 عطر را در یک لحظه نبویید، زیرا شما حتماً سردرگم خواهید شد.

به یاد داشته باشید بوی عطر روی بدن افراد مختلف، بویی متفاوت دارد.

  تست اسانس ها در صنعت

به طور کلی تست یک اسانس در صنعت به چهار بخش تقسیم می شود:

  • رایحه وبویایی
  • پایداری و سازگاری
  • نظر سنجی داخلی
  • نظر سنجی خارجی

 

رایحه و بویایی:

ابتدا نمونه اسانس مورد نظر را باز کرده و بو می کنند که از لحاظ رایحه مورد تایید و با محصول مورد نظر هماهنگی داشته باشد.

 

سازگاری و پایداری :  

اسانس مورد نظر را با نسبت های مختلف به نمونه محصول فاقد اسانس مخلوط کرده و دوباره  بو می کنند. دوام، ویسکوزیته ، ضریب شکست، PH و کدورت آن را بررسی می کنند . سپس وارد مرحله بعدی، یعنی تست پایداری می شوند که تقریبا 30 روز به طول می انجامد.   محصول را در دماهای 45،4و 25 در جه سانتی گراد و همچنین در زیر لامپ UV قرار داده تا ببیند اسانس در دماهای مختلف که بیانگر فصل های مختلف است، با محصول سازگار است یا خیر! شایان ذکر که یک نمونه فاقد اسانس را به عنوان نمونه شاهد، همزمان در شرایط فوق جهت مقایسه قرار داده میشود.

نظر سنجی: 

پس از گذر از مراحل فوقوارد مرحله نظر سنجی می شود که آیا این اسانس از لحاظ  متخصصان ومشتریان هم مورد تائیدمیباشدیاخیر!

نظر سنجی داخلی : 

در این مرحله نمونه هایی از اسانس های پیشنهادی مشابه تهیه کرده سپس با یک شماره گذاری ساده بر روی یک میز گذاشته و از افراد خبره و با تجربه در زمینه مورد نظر دعوت می شود تا نمونه ها را بو کرده و به هر کدام امتیاز دهند، نمونه ای که بیشترین امتیاز را دریافت کند به عنوان نمونه برتر انتخاب می شود .به این مرحله نظر سنجی داخلی یا به عبارتی panel test گفته می شود.

 

نظر سنجی خارجی :

برای تایید بیشتر و دریافت نظرات افراد عام، این نمونه های شماره گذاری شده را همراه با یک فرم نظر خواهی در اختیار تعدادی از افراد قرار داده تا این افراد از نمونه ها استفاده کرده و پس از چند بار مصرف مکرر نظر خود را اعلام کنند،  این مرحله پایانی می باشد که همان نظر سنجی خارجی نام دارد و برای رسیدن به فروش بیشتر وجلب رضایت مشتریان این مرحله از تست کمک کننده می باشد.

 


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید