سبوم همان چربی پوست است که در شرایط نرمال باعث حفظ رطوبت پوست و مو می شود ولی در اختلالات و بیماریها ترشح این ماده موجب چرب شدن بیش از حد پوست و مو می شود. سبوم از غدد سباسه ترشح شده و از اطراف فولیکول مو به خارج ریخته می شود.

غدد چربی یا سباسه در بیشتر سطح بدن جای دارند. حدود ۱۰۰ غده در هر سانتی متر مربع در پوست وجود دارد. ولی این تعداد در سرو پیشانی به ۴۰۰ تا ۹۰۰ غده می‌رسد. این غدد در پوست کف دست و پاشنه پا وجود ندارند. غدد چربی بیشتر چسبیده به پیاز مو هستند و مجرای آن‌ها در قسمت فوقانی فولیکول تا سطح ادامه می‌یابد. ماهیچه راست‌کننده مو نیز در همین مکان قرار دارد.

چربی ترشح شده از این غدد یا سبوم (Sebum) نقش بسیار عمده‌ای در زیبایی و سلامت پوست دارد. ترشح کم آن باعث خشکی پوست و ترشح بیش از حد آن نیز می‌تواند عوارضی مانند جوش یا آکنه را ایجاد کند.

چربی یا سبوم خاصیت اسیدی دارد که ترکیبات آن به شرح زیر است :

1- آب بین 15 تا 25 درصد

2-اسید های چرب اشباع نشده بین 40 تا 60 درصد

3-اسید های دیگر بین 15 تا 30 درصد

چربی بیش از حد پوست باعث ریزش مو می شود که چهار علت می تواند داشته باشد :

1. تحرک زیاد غدد چربی در اثر شستشوی روزانه مو با شامپو یا صابون ،

2. ناراحتی های اعصاب می تواند موجب تولید چربی بیش از حد باشد .

3. حرارت و رطوبت زیاد نیز می تواند تولید چربی را شدت بخشد

4. تغییرات هورمونی نیز همین نقش را دارند

هر چه تارهای مو ظریف تر باشد تعداد آنها در سانتی متر مربع سر بیشتر می شود . از آنجایی که هر ساقه مو یک غده چربی وجود دارد که با تولید چربی باعث چرب شدن مو می شود ، بنابراین هر چه تعداد غده های چربی بیشتر شده و در نتیجه چربی پوست سر را فراخواهد گرفت. از طرف دیگر چربی روی موهای صاف بیشتر از موهای زبر و مجعد خود را نشان می دهد و در حقیقت موهای فر و مجعد باید خیلی چرب باشند تا چرب به نظر برسند .

آندروژن ها که هورمون های مردانه می باشند می توانند غده های جربی را فعال کنند . فشار های عصبی نیز باعث افزایش آندروژن در زنان و مردان می باشد و در نتیجه می توانند غدد چربی را فعال کند. البته باید توجه داشت که آندروژن تنها عامل افزایش دهنده چربی مو در مردان نیست . موی مردان نسبت به زنان ظریف تر می باشد و تعداد متوسط موهای مردان در هر سانتی متر مربع پوست سر سیصد و یازده تار مو می باشد ، حال آنکه در زنان این نسبت به طور متوسط به دویست و یازده تار مو می باشد و همین اختلاف علت دیگری برای چربی پوست سر مردان نسبت به زنان است .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید