دی اکسید تیتانیوم یک ترکیب غیر آلی سفید است ، که حدود 100 سال در تعداد زیادی از محصولات متنوع استفاده می شود. به دلیل غیرسمی و غیر واکنشی بودن وهمچنین درخشندگی بالا کاربردهای فراوانی دارد. این ماده جز سفیدترین و درخشان ترین رنگدانه های شناخته شده با خصوصیت بازتابش بالا است. همچنین می تواند اشعه ماورا بنفش را پراکنده کند.به همین دلیل خرید و فروش تیتان در صنایع مختلف رواج دارد.

دی اکسید تیتانیوم (TiO2) ماده ای سفید روشن است که در درجه اول به عنوان رنگ دهنده در مجموعه وسیعی از محصولات رایج مورد استفاده قرار می گیرد.

TiO2 که به دلیل رنگ فوق العاده سفید ، توانایی پراکندگی نور و مقاومت در برابر اشعه ماورا UV بنفش ارزشمند است ، یک ماده محبوب است که هر روز در صدها محصول مشاهده و استفاده می شود و مزایای قابل توجهی برای اقتصاد و کیفیت زندگی ما دارد.

در سراسر اتحادیه اروپا ، فروش تیتان و کاربردهای TiO2 شامل رنگ ، پلاستیک ، کاغذ ، داروها ، ضد آفتاب و مواد غذایی است.

به عنوان یک فوتوکاتالیست ، دی اکسید تیتانیوم می تواند به رنگ ها ، سیمان ها ، پنجره ها و کاشی ها اضافه شود تا آلاینده های محیطی تجزیه شوند.

به عنوان یک رنگدانه سفید ، TiO2  یکی از مهمترین مواد اولیه رنگ و پوشش است.

 دی اکسید تیتانیوم از چه چیزی ساخته شده است؟

تیتانیوم یکی از رایج ترین فلزات روی زمین است ، اما به طور طبیعی به این شکل اولیه اتفاق نمی افتد. دی اکسید تیتانیوم – که به آن اکسید تیتانیوم (IV) یا تیتانیا نیز گفته می شود، ترکیبی است که به طور طبیعی ایجاد می شود و هنگام واکنش تیتانیوم با اکسیژن موجود در هوا ایجاد می شود. تیتانیوم به عنوان یک اکسید در مواد معدنی پوسته زمین یافت می شود. همچنین با عناصر دیگری از جمله کلسیم و آهن یافت می شود. فرمول شیمیایی آن TiO2 است ، به این معنی که از یک اتم تیتانیوم و دو اتم اکسیژن (از این رو دی اکسید) تشکیل شده است. دارای شماره ثبت CAS به شماره 13463-67-7 است. به طور معمول TiO2 از نظر شیمیایی بی اثر تلقی می شود ، به این معنی که با سایر مواد شیمیایی واکنش نشان نمی دهد و بنابراین ماده ای پایدار است که می تواند در صنایع مختلف و برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

خواص فیزیکی دی اکسید تیتانیوم چیست؟

دمای ذوب آن 1.843 درجه سانتیگراد و نقطه جوش 2972 ​​درجه سانتیگراد است ، بنابراین به طور طبیعی به صورت جامد است و حتی به شکل ذرات در آب نامحلول است. TiO2 همچنین یک عایق است.

برخلاف سایر مواد سفید که ممکن است در نور کمی زرد به نظر برسند ، به دلیل نحوه جذب نور ماورا بنفش TiO2 ، این ظاهر را ندارد و به عنوان سفید خالص ظاهر می شود.

TiO2 بسته به اینکه به عنوان درجه رنگدانه یا درجه نانو ماده تولید شود ، دارای کیفیت های مختلفی است. هر دو شکل بی مزه ، بدون بو هستند. ذرات TiO2 درجه رنگدانه تقریباً 200-350 نانومتر هستند.

نانو یا TiO2 فوق ریز از ذرات اولیه با اندازه کمتر از 100 نانومتر تشکیل شده است. در این گرید ، دی اکسید تیتانیوم شفاف (بی رنگ) است و دارای ویژگی های پراکندگی و جذب اشعه ماورا بنفش در مقایسه با TiO2 به اندازه ذرات بزرگتر و درجه رنگدانه است.

نکته مهم ، دی اکسید تیتانیوم همچنین دارای ضریب شکست بسیار بالا (توانایی پراکندگی نور) ، حتی بالاتر از الماس است. این ماده را به ماده ای فوق العاده روشن و ماده ای ایده آل برای استفاده از طراحی زیبایی تبدیل می کند. در درخشندگی ، قدرت رنگ مانند هیچ ماده دیگری نیست. پایداری در برابر گرما ، نور و هوا مقابل تخریب رنگ ، در فیلم ها و مواد پلاستیکی جلوگیری می کند

توانایی پراکندگی و جذب اشعه ماورا بنفش ، TiO2 را به ماده مهمی برای ضد آفتاب تبدیل می کند و از پوست در برابر اشعه ماورا UV مضر و سرطان زا محافظت می کند.

دی اکسید تیتانیوم برای چه استفاده می شود؟

رنگ فوق العاده سفید، خاصیت انکسارپذیری و مقاوم در برابر اشعه ماورا UV بنفش ، باعث محبوبیت گسترده TiO2 در بخشهای صنعتی و مصرفی می شود و در ده ها کالایی که مردم روزانه از آنها استفاده می کنند ،دیده می شود.

در رنگها ، پوششهای کاتالیزوری، پلاستیک، کاغذ، داروها و ضد آفتاب و برخی از صنایع با کاربردهای کمتر بعنوان مثال بسته بندی ، جوهر چاپ تجاری ، سایر مواد آرایشی ، خمیر دندان و مواد غذایی استفاده می شود.

در محصولات مراقبت از پوست و آرایش ، دی اکسید تیتانیوم هم به عنوان رنگدانه و هم به عنوان غلیظ کننده کرم ها استفاده می شود. در ضد آفتاب ، از TiO2 بسیار ریز به دلیل شفافیت و توانایی جذب اشعه ماورا UV بنفش استفاده می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید