388715125
تونر‌ها محصولاتی محلول هستند که بعد از پاک کردن و شست و شوی آرایش روی پوست استفاده می‌شوند. اغلب برای پاک کردن آلودگی‌های منافذ پوست و جهت آماده سازی پوست برای انجام زیر سازهای آرایشی از تونر استفاده می‌کنند. در واقع یکبار قبل از انجام آرایش صورت از تونر استفاده می‌شود و یک بار هم در انتهای روز که آرایش را پاک کرده از تونر استفاده می‌شود تا آلودگی‌ها و مانده آرایش صورت را پاک کنند. در واقع وظیفه اصلی تونر‌ها تنظیم کردن PH پوست است، زیرا بعد از شست و شوی پوست با هر نوع ماده شوینده PH پوست تغییر می‌کند و در صورت عدم به تعادل رساندن PH پوست آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری می‌بیند. تونرها با توجه قدرت پاک کنندگی و مواد تشکیل دهنده دسته‌بندی می‌شوند. تونر با پایه آب، تونر با پایه الکل که به آنها تونیک نیز گفته می‌شود.بعد از هر بار شست و شو پوست با مواد شوینده، مواد حیاتی پوست از بین می‌رود و زمان زیادی می‌برد تا پوست دوباره احیا شود. برای مثال می‌توان به آنتی اکسیدان‌ها، گلیسیرین، اسید‌های چرب و سرامید‌ها اشاره کرد که در شست و شو از پوست جدا می‌شوند و تنها ابزار برای کمک سریع‌تر به پوست، تونر‌ها هستند.

انواع تونر پوست

در حال حاضر در بازار انواع تونر‌ها موجود هستند که همگی آن‌ها مناسب پوست‌های مختلف نیستند. در صورت عدم شناخت کافی تونر مناسب پوست و استفاده از آن‌ها گا‌ها باعث آسیب پوست می‌گردند. بیشتر تونر‌ها محلول هستند، اما مدل‌های ژل و سِرم هم عرضه می‌شوند.

تونر‌های محلول را می‌توان یه دسته زیر تقسیم کرد:

۱) تونر بر پایه الکل
استفاده از تونر‌ها با پایه الکل اصلا پیشنهاد نمی‌شود. این محلول‌ها حاوی مواد قابض هستند که باعث آسیب جدی به پوست می‌شود و آن را ملتهب می‌کند. تونر‌های حاوی الکل توانایی پوست برای ترمیم مجدد و ساخت کلاژن را ضعیف می‌کند.

۲) تونر بر پایه گلیکول

این دسته حاوی آب و گلیسرین با عصاره‌های معطر مثل گلاب، گل محمدی یا آب مرکبات است. این دسته نام شاداب کننده و یا شفاف کننده را نیز داراست. اما در نظر داشته باشید استفاده مدام و زیاد از این محلول باعث تحریک و آسیب به پوست می‌شوند.

۳) تونر بر پایه آب

پیشنهاد تمام متخصصان پوست تونر‌های بر پایه آب است. بر خلاف تصور عموم که بر پایه آب بودن این تونر‌ها ارزش آن‌ها کمتر است، اما این تونر‌ها با مواد مفید، مثل انواع ترمیم کننده‌های پوست، آنتی اکسیدان‌ها و مواد تشکیل دهنده سلولی غنی سازی شده اند.

کاربرد انواع تونر

بهتر است تمام افراد جامعه از تونر‌ها در برنامه هفتگی خود استفاده کنند. اما افرادی که دارای پوست چرب هستند باید هر روز از تونر‌ها استفاده کنند تا چربی پوست آن‌ها کنترل شود. از کاربرد‌های موثر تونر می‌توان به تمیز شدن منافذ پوست، شفافیت پوست، تنظیم pH پوست، آبرسانی پوست، بسته شدن منافذ پوست اشاره کرد.

۱. تمیز شدن منافذ پوست
کرم پودر و سایر لوازم آرایش در منافذ پوست نفوذ می‌کنند علاوه بر آن‌ها ذرات و غبار موجود در هوا و همچنین آلودگی‌ها نیز روی منافذ پوست اثر می‌کنند. این مواد حتی با شست و شو نیز از پوست پاک نمی‌شوند. تنها تونر‌ها می‌توانند وارد منافذ پوست شوند و این آلودگی‌ها را از بین ببرند.

۲. شفاف کننده پوست

تونر‌ها علاوه بر کاربرد بالا، باعث شفافیت پوست نیز می‌شود. زمان استفاده از تونر، چربی‌های ترشح شده از منافذ باز پوست پاک می‌شوند و منافذ پوست را کوچک‌تر می‌کند.

۳. تنظیم pH پوست

تمام شوینده‌های صورت مخصوصا صابون‌ها روی میزان اسید پوست تاثیر می‌گذارند و میزان آن را تغییر می‌دهند. زیرا این مواد شوینده دارای خاصیت قلیایی هستند و با استفاده مداوم حالت اسیدی پوست به هم می‌ریزد. تونر‌ها باعث متعادل کردن اسید‌های پوست می‌شوند.

۴. آبرسانی سطح پوست

تونر‌ها بر روی پوست با حفظ رطوبت آن مانند یک عایق عمل می‌کنند. محافظت پوست در برابر ذرات آلوده، گرد و غبار را تونر‌ها به عهده می‌گیرند.

۵. بستن منافذ پوست

حتی اگر از بهترین کرم‌ها برای بستن منافذ پوست استفاده کنید به اندازه تونر‌ها باعث کوچک شدن و یا بسته شدن منافذ پوستی نمی‌شوند. این قابلیت تونر باعث جلوگیری از نفوذ آلودگی‌ها و ذرات نا خالص به پوست می‌شود.

کدام تونر برای کدام پوست مناسب است؟

شما ابتدا باید از پوست خود شناخت کافی داشته باشید تا بتوانید تونر مناسب پوست خود تهیه کنید. تونر مناسب پوست چرب باید بیشتر قابلیت لایه برداری داشته باشد، اما تونری مناسب پوست خشک است که بیشتر قابلیت آبرسانی داشته باشد. بهتر است که افرادی با پوست حساس از تونر‌های ضد حساسیت که موجب کاهش تسکین و التهاب است استفاده کنند.

چه تونری برای کدام پوست مناسب است؟

بعضی از ترکیبات موثر در تونر‌ها را می‌توان در این لیست مشاهده کرد:

عصاره بابونه: قابلیت تسکین‌دهندگی و از بین بردن خستگی را دارد و مناسب برای پوست حساس است.
عصاره روغن چای سبز: ضد باکتری و چربی مناسب برای پاکسازی پوست چرب و جوش‌دار را دارد.
عصاره آلوئه ورا: خاصیت از بین بردن التهاب و قرمزی پوست را دارد و مناسب برای پوست حساس است.

ویتامین E: با خاصیت آبرسانی که دارد مناسب برای پوست خشک است.
سلول‌های ساقه گیاهان: دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی و مناسب برای جلوگیری از پیری پوست و مناسب تمام نوع پوست‌ها است.
عصاره گل رز: آبرسان بوده و مناسب برای پوست خشک است.

چه زمانی از تونر استفاده کنیم؟

تونر‌ها هرگز نمی‌توانند جایگاه مواد شست و شوی پوست را بگیرند. آن‌ها را بعد از شست و شوی پوست و قبل از استفاده از کرم به کار ببرید. بعد از شست و شوی صورت خود با آب گرم و شوینده مناسب، کمی آب سرد بر روی پوست خود بپاشید. حال وقت استفاده از تونر است، با کمک یک پد آرایشی یا پنبه و چندین قطره تونر پوست صورت و گردن خود را تمیز کنید در نظر داشته باشید که بهتر است پنبه را با ملایمت به حالت دورانی روی پوست بکشید.

در صورت سازگاری تونر با پوستتان می‌توانید دو بار در روز و بعد از تمیز کردن صورت از آن استفاده کنید. زمان مناسب استفاده از تونر ساعات پایانی شب و قبل از خواب است. چون در فاصله‌ای که خواب هستید پوست شما می‌تواند دوره ریکاوری را به خوبی طی کند. با توجه به اینکه بیشترین چربی در منطقه T صورت (پیشانی، بینی و چانه) است، پس استفاده تونر در این نقطه‌ها اثربخش‌تر است. توجه داشته باشید از استفاده تونر به دور چشم و نواحی لب خودداری نمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید