اصلاح صورت بطور معمول یک عادت مردانه است که علاوه بر پاکیزگی صورت , مزایایی برای پوست نیز دارد. ریش تراشی یکی از بهترین راه های لایه برداری از سلول های سطحی پوست و حذف ناخالصی هایی مانند جوش های سر باز است. از طرفی اصلاح نادرست می تواند منجر به تحریک، برداشتن لایه های پوستی، برش های کوچک و سودوفولیکولیت شود. در صورت اصلاح غیر اصولی صورت ممکن است موجب قرمز شدن، التهاب، جوش و هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب ایجاد شود. اصلاح با وسایل الکتریکی منجر به اثرات ناگواری در پوست می شود. انرژی ارتعاشی آنها می تواند دمای پوست را افزایش دهد که موجب گشادگی مویرگ ها شده و نهایتا التهاب را افزایش می دهد. اگر چه لایه برداری پوست در زمان اصلاح خوب است ولی اگر در حین اصلاح از صابون های قلیایی استفاده شود این مواد می تواند برای پوست ایجاد حساسیت کند و به همین علت، مصرف کنندگان اغلب به کرم ها و فوم های مخصوص اصلاح روی آورده اند تا پوست آنها سالم نگه داشته شود.

Image result for shave

استفاده از افترشیو کاملا توصیه می شود چون این دسته از محصولات موجب کاهش التهاب, سوزش و خارش پوست شده و با نرم و لطیف کردن پوست صورت شادابی دوباره به آن می دهند. از طرفی چون مواد آبرسان در این محصولات بکار می رود از اینرو استفاده از افتر شیو موجب حفظ رطوبت از دست رفته پوست نیز می شود. از دیگر محاسن افتر شیو این است که چون در ساخت آنها از عطرهای خنک استفاده می شود در نتیجه حس تازگی و طراوت را در فرد ایجاد می کند.

از آنجاییکه اصلاح صورت همیشه با لایه برداری و احیانا برش پوست همراه است لذا استفاده از مواد آنتی سپتیک یا ضد عفونی کننده در افترشیو توصیه می شود تا این مواد احتمال ایجاد عفونت را در محل اصلاح به حداقل برساند. در افترشیو های الکلی معمولا از اتانول و در افترشیو های غیر الکلی از ماده پلی کواترنیوم ۱۰ استفاده می شود که می تواند هم نقش ضدعفونی کنندگی هم نگهدارنده و هم سورفکتانت داشته باشد. پلی کواترنیوم ۱۰ با خاصیت نگهدارندگی موجب کاهش رشد میکروارگانیسم ها در فرمولاسیون افترشیو می شود. عصاره فندوق افسونگر یکی از بهترین مواد ضدعفونی کننده طبیعی است که معمولا در فرمولاسیون افترشیو بکار می رود و عملکرد آن کاملا مشابه اتانول است.

استفاده از افترشیو موجب حفظ نرمی پوست پس از اصلاح می شود و علت آن استفاده از مواد مرطوب کننده مثل گلیسیرین در فرمولاسیون این محصولات است. گلیسیرین یک ماده جاذب الرطوبه است که با جذب رطوبت موجود در هوا موجب لطافت پوست می شود.

برخی از افترشیو ها بر پایه روغن هستند و برخی از آنها بر پایه الکل. افترشیوهای پایه روغنی ممکن است موجب تشدید آکنه شود از اینرو برای افرادی مناسب است که پوست خشک و یا حساس به الکل دارند. به عنوان مثال روغن زیتون که در اکثر افترشیوهای پایه روغنی وجود دارد هم موجب حفظ رطوبت پوست و هم نرمی آن می شود. آلانتوئین یک ماده ضد التهاب است که موجب کاهش التهاب و نرمی پوست می شود. مواد طبیعی دیگری که به عنوان مرطوب کننده می توان از آن در فرمولاسیون افتر شیو استفاده کرد عصاره آلوورا است.

برخی از افترشیوهای موجود در بازار معطر هستند و برخی از آنها فاقد بو می باشند چون بوی اسانس در بعضی از افراد موجب سردرد می شود و ممکن است ایجاد خارش در پوست صورت کند از اینرو در فرمولاسیون افترشیو ممکن است اسانس اضافه نشود و یا از اسانس هایی با رایحه بسیار ضعیف و خنک استفاده شود. بعضی از شرکت ها که محصولات هربال و ارگانیک تولید می کنند در فرمولاسیون افترشیو خود به جای اسانس از روغن های معطر مانند صندلوود, مشک, نعناع هندی و مریم گلی استفاده می کنند.

فرمول کلی برای ساخت افترشیو شفاف:

مرحله مواد اولیه درصد
A اتانول ۱۸ %
کربومر ۹۴۰ ۰,۰۵ – ۰,۵۰ %
B آب  تا ۱۰۰%
گلیسیرین ۳ %
آلانتوئین ۰٫۱۰ %
C ادتا ۲ سدیم ۰٫۱۰ %
عصاره گیاهی متغیر
D تری اتانل آمین متغیر
آب متغیر
E اسانس ۱٫۰۰ %
پی ای جی ۴۰ روغن کرچک ۱٫۰۰ %

در ابتدا مواد فاز A را به آرامی مخلوط می کنیم تا کاملا یکنواخت شود. از طرفی مواد فاز B را مخلوط کرده سپس فاز B را به فاز A اضافه می کنیم. مواد موجود در فاز C را به فاز AB اضافه می کنیم. مواد را کاملا هم میزنیم تا کاملا یکنواخت شود. فاز D را که یک محلول قلیایی است به آرامی به مخلوط اضافه می کنیم تا PH محلول به ۶٫۵ برسد. در انتها فاز E را که از قبل آماده کرده ایم را اضافه می کنیم.

یک دیدگاه

  1. سلام من افترشیو به صورت بالم درست کردم و برای خنک بودن ار منتول استفاده کردم ولی باعث از بین رفتن اسانسم شد؟ میشه بگید چه کاری میتونم برای خنک شدن این محصول انجام بدم؟ و اینکه دوز مناسب فندق افسونگر در این محصول میفرمایید؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید