یکی از بهترین روش های برای به حداکثر رساندن سلامتی این است که خود را در معرض نور خورشید قرار دهیم اما قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب  می تواند مشکل ساز باشد. امواج فرابنفش خورشید موجب تولید ویتامین D در بدن ما می شود که برای سلامتی ضروری است. علاوه بر این، برنز کردن پوست بدن یکی از عادات رایج در بین افراد جوان مخصوصا خانم ها شده است لذا رعایت اصول حمام آفتاب برای اجتناب از امواج مضر خورشید حائز اهمیت است.

پوست های روشن به نسبت پوست های تیره مقدار بیشتری از امواج فرابنفش خورشید را به ویتامین D تبدیل می کنند, به بیان دیگر افرادی که پوست روشن دارند در مدت زمان کمتری ویتامین D مورد نیاز بدن را از آفتاب کسب می کنند و در پوست های تیره به علت فراوانی رنگدانه های ملانین, امواج خورشید بیشتر جذب شده و مدت زمان بیشتری باید صرف تولید ویتامین D کنند.

معمولا افراد در زمان حمام آفتاب از روغن بچه استفاده می کنند که گزینه مناسبی برای این کار نیست چون روغن بچه فقط مانع از دست رفتن آب بدن می شود درحالیکه روغن آفتاب علاوه بر حفظ رطوبت پوست , با جذب امواج فرابنفش آفتاب , پوست را در مقابل سوختگی محافظت می کند.

در ساخت روغن آفتاب معمولا از مخلوط روغن نارگیل, آرگان, زیتون, آووکادو و عصاره آلوورا و چای سبز استفاده می شود. اسید های چرب موجود در روغن ها به ویژه در روغن نارگیل می تواند SPF 4 در محصول ایجاد کند و همچنین آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در عصاره آلوورا و چای سبز موجب از بین رفتن رادیکال های آزاد می شوند.

Image result for coconut oil"Image result for ‫روغن زیتون‬‎Related imageImage result for rosehip oilRelated imageRelated image

روغن نارگیل واقعا شگفت انگیز است. یکی از ویژگی های اصلی روغن نارگیل این است که به راحتی از طریق پوست جذب بدن شما می شود. اگر چه روغن نارگیل در دمای اتاق به طور جامد است ولی در آب و هوای گرم ذوب می شود و به سرعت در زیر پوست قرار می گیرد تا به شما بیشترین حفاظت را بدهد. روغن نارگیل به عنوان یک روغن طبیعی نه تنها پوست را تغذیه می کند بلکه موجبات محافظت از آفتاب را با SPF 2-8 ارائه می دهد. این نسبت از نظر فاکتور حفاظتی نسبتا کم است و برای کسانی که دارای پوست روشن هستند توصیه می شود.

روغن آرگان مناسب برای پوست های حساس و خشک است. در واقع روغن آرگان حس تازگی, طروات و نرمی به پوست می دهد. ویتامین E موجود در این روغن موجب می شود که لکه های ناخواسته در حین حمام آفتاب روی پوست ایجاد نشود.

روغن زیتون غنی از ویتامین E است که یک آنتی اکسیدان است که به جلوگیری از آسیب پوست کمک می کند. علاوه بر این، روغن زیتون به مرطوب سازی پوست کمک می کند و هنگامی که برای حمام آفتاب استفاده می شود، یک ظاهر طلایی ایجاد می کند. روغن زیتون قادر به حفاظت پوست با SPF 2-8 می باشد. شایان ذکر است برای ساخت روغن حمام آفتاب بهتر است از روغن زیتون خام استفاده شود چون روغن های تصفیه شده به مقدار زیادی کارایی خود را از دست داده اند.

آووکادو یک میوه فوق العاده است. آووکادو حاوی چربی های غیر اشباع بوده که در فرآیندهای طبیعی بدن مانند تنظیم کلسترول نقش مهمی دارند. خواص روغن آووکادو مشابه روغن زیتون است فقط از لحاظ ظاهری کمی ویسکوزیته بیشتری دارد. شما می توانید  ۱۰-SPF 4 از این روغن آووکادو غذای فوق العاده سالم است. آنها با چربی های غیر اشباع شده پر می شوند که در فرآیندهای طبیعی بدن مانند تنظیم کلسترول نقش دارند. روغن آووکادو مشابه تولید روغن زیتون است، هرچند روغن کمی چرب تر از روغن زیتون است. شما می توانید انتظار ۱۰-SPF 4 را از این روغن داشته باشید.

آلوئه ورا یک منبع درمانی طبیعی است. این ماده با ویتامین ها و مواد معدنی که دارد برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان سوختگی ها و شرایط پوستی بسیار مناسب است. به همین دلیل است که اغلب برای درمان آفتاب سوختگی از آن استفاده می شود، از اینرو بهتر است از آن در حین برنزه کردن استفاده شود تا پوست دچار آفتاب سوختگی نشود.

فرمول ساخت روغن حمام آفتاب :

ساده ترین فرمول برای ساخت روغن حمام آفتاب شامل مقادیر زیر است.

روغن نارگیل ۸۰ %

روغن آفتاب گردان ۱۰ %

روغن کنجد ۵ %

روغن زیتون ۵ %

محصول فوق یک روغن آفتاب ساده با فاکتور حفاظتی حدود ۴ است. ولی اگر بخواهید فرمول را کمی بهبود ببخشید و کیفیت آنرا افزایش دهید باید از مقدار روغن نارگیل ۱۳ % کاسته و موارد زیر را جایگزین کرد.

روغن رز هیپ ۱۰ %

روغن بذر هویج ۳ %

و اگر چنانچه تمایل دارید محصول خود را به شکل لوسیون در آوردید بهتر است ۳۰ % دیگر از مقدار روغن نارگیل را کاسته و این مقدار را با موارد زیر جایگزین کنید

موم زنبور عسل ۱۰ %

عصاره آلوورا ۲۰ %

در صورت تمایل به ساخت روغن حمام آفتاب با SPF بالاتر می توان از روغن تمشک استفاده کرد. حداکثر فاکتور حفاظتی ایجاد شده با روغن نارگیل ۵ است در حالیکه روغن تمشک قادر به حفاظت پوست با SPF 18 است. از اینرو فرمول زیر پیشنهاد می شود.

روغن تمشک ۵۰ %

روغن نارگیل ۲۰ %

روغن بذر هویج ۵ %

روغن رز هیپ و یا روغن هسته زردآلو ۲۰ %

ویتامین ای ۳ % (از روغن زیتون و یا روغن آووکادو نیز می توان استفاده کرد)

اسانس ۲ % ( اسانس یلان یلان, رز, بهارنارنج و سرده برای این محصول پیشنهاد می شود)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید