دئودورانت یا ضد عرق ها محصولاتی هستند که موجب از بین رفتن بوی بد ناشی از فعالیت باکتری ها در نقاطی از بدن مثل زیر بقل می شوند. فرق دئودورانت با ضد عرق ها این است که دئودورانت ها موجب از بین رفتن بوی بد بدن می شوند اما ضد عرق ها مانع ترشح عرق شده در نتیجه مانع ایجاد بوی بد می شوند. ضد عرق ها معمولا در محصولات زیر بغل استفاده می شوند اما دئودورانت ممکن است در نقاط مختلف بدن مورد استفاده قرار گیرد مثل اسپری بدن. سازمان غذا و دارو آمریکا محصولات دئودورانت را در دسته محصولات آرایشی و بهداشتی قرار داده است اما ضد عرق ها را در بین محصولات نیمه دارویی دسته بندی کرده است.

اولین دئودورانت توسط ادنا مورفی با نام تجاری مام (Mum) در سال 1888 در فیلادلفیا آمریکا ثبت اختراع شد. این محصول که حاوی ترکیبات روی بود به شکل کرم بود و در ظرف های دهانه گشاد بسته بندی شده بود و طریقه استفاده آن با نوک انگشتان بود به این ترتیب که این ماده را با نوک انگشتان به زیر بغل آغشته می کردند. مام در زبان محلی یعنی ساکت و بی سروصدا.

در سال 1952 نسل جدید مام که غلظت کمتری داشت و در ظروفی که در سر آن یک توپ پلاستیکی تعبیه شده بود اختراع شد و از آن پس دئودورانت ها به بن رولان (Ban Roll-On) و سپس به مام رولان (Mum Roll-On) و مام رولت (Mum Rollette) تغییر نام دادند.

اولین اسپری ضد عرق در سال 1941 توسط جولز مونتنیر (Jules Montenier) اختراع شد و تحول عظیمی در محصولات ضد عرق ایجاد کرد.

دئودورانت ها و ضد عرق ها به شکل های مختلفی به بازار عرضه شده اند مثل مام رولان, مام استیک, اسپری, ژل و غیره

برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه مواد اولیه ضد عرق مراجعه نمایید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید