آب حاوی ناخالصی های فراوانی همچون کربنات و نیترات است و هچنین قادر به حل نمودن مواد مختلف معدنی در ترکیب خود می باشد. بنابراین در صورت استفاده در ماشینی های صنعتی و غیر صنعتی موجب رسوب این مواد بر روی سطوح مختلف آن ها شده و کارایی این وسایل را به مرور زمان کاهش می دهد از طرفی این مواد موجب سختی آب شده و کارایی محصولات شوینده را پایین می آورد ولی آب دیونیزه به علت اینکه فاقد هرگونه مواد اضافی است از این مشکلات مستثنی می باشد.
آب دیونیزه یا آب یون‌زدوده, آب مقطری است که علاوه بر گذراندن مراحل تقطیر، توسط روش های گوناگونی یون زدایی شده باشد یا میزان یون‌های آن به کمترین مقدار رسیده باشد. بهترین روش برای از بین بردن ناخالصی های جامد آب روش تقطیر است و برای یون زدایی آب امروزه روشهای مختلفی وجود دارد. روشهای دیونیزه کردن آب عبارتند از :
تبادل یونی
اسمز معکوس
فیلتر کربنی
ریز پالایش (میکرو فیلتراسیون)
فراپالایش (اولترافیلتراسیون)
یون زدایی الکتریکی

استفاده ترکیبی از روشهای فوق برای یون زدایی می تواند محصول بسیار خالص ایجاد کند بطوریکه مقدار ناخالصی آب را تا حد یک میلیونیوم (ppt) برساند. آب یون زدوده به صورت گسترده در صنایع داروسازی و صنایع آرایشی و بهداشتی در ساخت داروها و محصولات آرایش و بهداشتی به عنوان حامل، حلال و حجیم کننده استفاده می‌شود.
آب دیونیزه معمولا از فیلتراسیون آب خوراکی و یا آب های زیر زمینی بدست می آید. و ناخالصی هایی که باید پالایش شوند عبارتند از :
یون های معدنی
ترکیبات آلی
باکتری ها
اندوتوکسین و نوکلئاز
ذرات ریز جامد
گازها
اولین مرحله پالایش آب تقطیر است که شامل جوشاندن آب و سپس متراکم و سرد کردن بخار در یک ظرف تمیز می باشد. در این مرحله ذرات ریز جامد که معمولا به رنگ سفید و زرد هستند حذف می شوند. آب مقطر، مثل دیگر آب های خالص، باید در یک محفظه استریل ذخیره شود تا از گزند باکتری ها در امان باشد. در برخی موارد آب مقطر دو آتیشه استفاده می شود که بطور مخفف به آن DDW گفته می شود. در روند تولید این نوع آب مقطر, بخار آب ایجاد شده در مرحله اول به آرامی ن متراکم می کنند و سپس آنرا به آرامی حرارت داده و بخار حاصل در مرحله دوم را بطور کامل متراکم کرده و آب مقطر دو آتیشه استحصال می شود. آب دیونیزه DIW معمولا مترادف آب معدنی DMW است زیرا هر دو فاقد یون های معدنی مثل سدیم, کلسیم, آهن, مس, کلرید و سولفات هستند.
دیونیزه کردن آب از طریق تبادل یونی یک فرایند شیمیایی است که در آن آب را از رزین های تبادل کننده یون عبور می دهند و در این پروسه یون های هیدروژن و هیدروکساید یون های معدنی را از بین می برند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید