موهای زائد یکی از نگرانی‌های بسیاری از خانم‌ها بوده و برای از بین بردن آن‌ها از اپیلاسیون و دپیلاسیون استفاده می‌کنند. دپیلاسیون به روش‌هایی گفته می‌شود که موها از ریشه کنده نشده و تنها از سطح رویی‌شان از بین می‌روند. اپیلاسیون به روش‌هایی مانند استفاده از مومک و اپیلیدی گفته می‌شود که در آن‌ها موها از ریشه کنده شده و رشد دوباره آن‌ها زمان بیشتری طول می‌کشد. اما همه این روش‌ها غیر دائمی هستند و پس از مدت زمان مشخصی موها دوباره رشد می‌کنند. با استفاده از اپیلاسیون رشد دوباره موها بین ۳ تا ۶ هفته طول می‌کشد.

مومک یکی از مواد مورد نیاز برای اپیلاسیون و رفع موی زائد است. بسیاری از مردم از مومک به عنوان یک روش مناسب برای برداشتن مو استفاده می‌کنند. پرسنل متخصصی هم در سالن‌های اپیلاسیون از این مواد برای کارشان استفاده می‌کنند. این روش حذف مو مربوط به قرن‌ها قبل بوده است که مردم کشورهای عربی و آفریقایی برای از بین بردن موهای زائد بدن و صورتشان از آن استفاده می‌کردند.  استفاده از مومک برای پوست مفید است و همچنین باعث رشد دوباره مو به صورت صاف نرم و کم پشت می‌شود.
بلندی مو باید حدود بین ۲ تا ۵ میلی‌متر باشد تا با استفاده از موم به راحتی برداشته شود. موهای کوتاه‌تر با موم برداشته نمی‌شوند و موهای بلندتر باعث ایجاد درد روی پوست خواهد شد. برای این کار معمولا موم گرم شده و به صورت یک لایه نازک روی پوست گذاشته می‌شود. سپس روی آن قسمت پارچه‌ای گذاشته شده و پس از جذب شدن موم به پارچه، پارچه کشیده می‌شود. این روش موها را از ریشه از بین می‌برد ولی کمی دردناک است.
مزایای استفاده از مومک برای رفع موهای زائد
استفاده از مومک روشی آسان کم هزینه و در دسترس است.
موم قندی به دلیل داشتن مواد طبیعی کاملا غیر آلرژی‌زاست و برای پوست شما مشکلی ایجاد نمی‌کند.
موم شکر را می‌توان بر روی هر منطقه از بدن از جمله ابروها، لب بالا، پاها ، باسن ، شکم یا بازوها استفاده کرد.
رشد موها در این روش بسیار کندتر از سایر روش‌هاست.

معایب استفاده از مومک برای رفع موهای زائد
امکان جوش زدن و التهاب و عفونت ریشه مو وجود دارد که تا چند روز بعد از موم انداختن باقی می‌ماند.
امکان پخش شدن عفونت‌های ویروسی با موم آلوده یا کاردک روی صورت وجود دارد.
این روش معمولا با درد همراه است.

انواع مومک
موم گرم
استفاده از «موم گرم» شایع‌ترین روش مورد استفاده بین خانم‌هاست. این موم بلافاصله بعد از استعمال در سطح پوست با پارچه برداشته می‌شود و از رزین، موم پارافین، شربت گلوکز و عسل ساخته می‌شود. این روش سریع بوده و برای مناطق وسیعی در یک مرتبه استفاده می‌شود و روش مناسبی برای انواع موهای ظریف و خشن است و می‌تواند موهایی با ریشه‌های محکم و عمیق را برداشت نماید. در نهایت رویش مجدد موها به صورت ظریف‌تر رخ می‌دهد.

موم سرد
موم سرد احتیاجی به گرم کردن ندارد. در این روش، موم به طور آماده روی صفحات پارچه‌ای یا کاغذی قرار می‌گیرد. شرکت‌های بزرگ آرایشی و معروف معمولا اقدام به ساخت این ورقه‌های نازک برای حذف موهای زاید می‌کنند که می‌توان به راحتی آن‌ها را تهیه و استفاده کرد.

منبع : مجله اینترنتی ستاره


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید