Perfume bottles

ادکلن ترکیب آب, الکل و عطر است که این ترکیب برای اولین بار توسط یوهان ماریا فارینا در سال 1709 ارائه شد. به واسطه اینکه یوهان در شهر کلن آلمان زندگی می کرد این ماده را Kölnisch Wasser یا Cologne Water نامید که به معنی آب کلن می باشد. بعد ها فرانسوی ها آن را Eau de Cologne نامیدند و به دنیا معرفی کردند. ادکلن حاوی 2-5 % اسانس می باشد و الباقی آن الکل و آب است. در برخی از موارد ممکن است عصاره بعضی از گیاهان نیز در فرمول ادکلن گنجانده شود.

عطر ماده‌ای خوشبو است که از مواد طبیعی و یا از ترکیب اسانس‌ها، تثبیت کننده‌ها و حلال‌ها و ترکیبات معطر تشکیل می‌شود. مواد اولیه معطر سازنده عطر از طریق استخراج از منابع گیاهی، حیوانی و یا از روش‌های تولید مصنوعی مواد شیمیایی تهیه می‌گردند.
حفاری‌های باستان‌شناسی نمایان کرده است که عطرها در بعضی از تمدن‌های اولیه انسانی وجود داشته‌اند ولی عطرسازی مدرن از اواخر قرن نوزدهم میلادی که تولید مصنوعی مواد معطری همچون وانیلین و کومارین بطور تجاری ممکن شد، شروع گردیده‌است.

شدت و ماندگاری رایحه عطر ها و ادکلن ها بستگی به غلظت، شدت و طول عمر ترکیبات معطر مورد استفاده در آن می‌باشد به بیان دیگر هر قدر درصد ترکیبات معطر افزایش یابد، شدت و ماندگاری آن رایحه نیز زیادتر می‌شود.

عطر (perfume) حاوی 20-30 ٪ از مواد معطر می باشد لذا غلیظ‌ترین، خالصترین، ماندگارترین و در عین حال گرانترین محصول معطر است. ماندگاری این محصول بر روی پوست حدود 4-6 ساعت است.
ادو پرفیوم (Eau de Parfum) با غلظتی در حدود 15-20 ٪ رایج‌ترین نوع عطر است که ماندگاری مناسبی دارد و به گرانی عطر هم نیست. ماندگاری این محصول بر روی پوست حدود 3-5 ساعت است.
ادو تویلت (Eau de Toilette) در حدود 5-15 ٪ غلظت داشته و بوی ملایمی دارد که ماندگاری زیادی هم ندارد و برای تمدید بوی آن باید چندین بار در طول روز از آن استفاده شود. ماندگاری این محصول بر روی پوست حدود 2-4 ساعت است.
ادوکلن (Eau de Cologne) با غلظتی در حدود 2-4 ٪ از مواد معطر یکی از پر مصرف ترین محصولات می باشد. ماندگاری این محصول بر روی پوست حدود 2 ساعت است.
بادی اسپلش (Body Splash) و بادی اسپری (َBody Spray) حاوی 1-3 ٪ غلظت مواد معطر می باشند

در تمام محصولات مذکور, اتانول و یا ترکیب آب و اتانول به عنوان حلال مواد معطر به کار می‌رود. روغن‌های معطر می‌توانند در روغن‌های بی‌بوی دیگری نظیر روغن نارگیل تصفیه شده و یا روغن جوجوبا حل شوند. در انواع نامرغوب، عطرها در حلال‌های فراری چون اِتر نیز حل می‌شود. پرفیوم میست با غلظت ۳–۸ ٪ مواد معطره در حلال غیر الکلی است.

عطرها بطور معمول بر روی نقاطی از بدن که نبض دارند پاشیده می‌شوند. نقاطی مانند پشت گوش‌ها، پشت گردن، سمت داخلی مچ، آرنج تا گرمای این نقاط عطر را گرم کرده و رایحه آنرا بطور مداوم پخش کند.
عوامل مختلفی می‌توانند بر رایحه عطر و ماندگاری آن مؤثر واقع شوند. به عنوان مثال مصرف غذاهای تند و چرب شدت رایحه عطرها را افزایش می‌دهد. مصرف داروها نیز می‌تواند خصوصیات عطر را تحت تأثیر قرار دهد. عطرها بر روی پوست‌های چرب مدت بیشتری نسبت به پوست‌های خشک پخش بو دارند.

امروزه ادکلن ها به دو دسته کلی مردانه و زنانه تقسیم می شوند که البته شاخص و معیار خاصی برای جدا سازی آنها وجود ندارد و بیشتر این دسته بندی در نوع بسته بندی آنها می باشد. به بیان دیگر در بین ادکلن های عرضه شده در بازار بوی سرد, گرم, شیرین و تلخ در هر دو دسته وجود دارد اما نوع بسته بندی و رنگ این محصولات با یکدیگر بسیار متفاوتند. به عنوان مثال ظروف ادکلن های زنانه به نسبت مردانه بسیار ظریف تر و با پیچ و تاب بیشتر است و از درب های فانتزی در آنها استفاده شده است. در ادکلن های مردانه بیشتر از رنگ های متالیک و سیاه استفاده شده اما در ادکلن های زنانه از رنگ های ملایم مثل صورتی و بنفش استفاده می شود. در عین حال در طراحی و ساخت ادکلن مردانه بیشتر از موادی که بوی چوب, ادویه و چرم داشته باشد استفاده می شود و در طراحی و ساخت ادکلن های زنانه بیشتر از موادی که بوی گل, میوه و تم شیرین داشته باشند استفاده می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید