هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه (H۲O۲) یک اکسنده متداول است که به عنوان سفیدکننده استفاده می‌شود. آب اکسیژنه برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر می‌شوند بکار می‌رود. هیدروژن پراکسید ساده‌ترین پراکسید است (پراکسیدها ترکیباتی هستند که دارای یک پیوند یگانه اکسیژن-اکسیژن هستند). آب اکسیژنه خالص H2O۲ یک مایع ناروانی است که کمی آبی رنگ می‌باشد و با زحمت زیاد می‌توان آن را تهیه نمود. آب اکسیژنه‌ای که در داروخانه‌ها به اسم آب اکسیژنه رقیق فروخته می‌شود محلولی است از آب اکسیژنه در آب که %۳ آن آب اکسیژنه است، مانند آب بی‌رنگ و بی‌بو است، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است. این مایع اکسیدکننده‌ای قوی است.

تجزیه این ماده باعث ایجاد رادیکالهای OH می‌شود که بیش از چند ثانیه در دسترس نمی‌باشند و در این مدت با خاصیت شدید اکسیدکنندگی خود، مواد آلی و معدنی را اکسید می‌کند.

از هیدروژن پراکسید بیشتر به عنوان عنصر اصلی در مواد بلیچینگ برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. شما می‌توانید این ماده را از داروخانه‌ها و یا فروشگاه‌های لوازم بهداشتی خریداری کنید. شما به هیدوژن پراکسید با غلظت 3% به عنوان ماده سفیدکننده دندان و حفظ بهداشت دهان و دندان نیاز دارید. به علاوه می‌توانید هیدروژن پراکسید را برای کاهش و یا از بین بردن باکتری‌های داخل دهان غرغره کنید. انجام درمان سفید کردن دندان‌ به وسیله هیدروژن پراکسید بسیار آسان می‌باشد و می‌توانید خودتان آن را انجام دهید.
تمام کاری که باید انجام دهید این است که مسواک خود را به محلول هیدروژن پراکسید آغشته کنید و دندان‌های خود را با آن مسواک بزنید. باید توجه داشته باشد که هنگام استفاده از محلول هیدوژن پراکسید آن را تصادفا قورت ندهید زیرا می‌تواند مشکلاتی جدی و خطرناک در دستگاه گوارش به وجود آورد. همچنین بعد از مصرف، کاملا دهان را با آب شستشو دهید.
همچنین، استفاده مکرر و زیاد از هیدورژن پراکسید همانند هر ماده شیمیایی دیگری می‌تواند علاوه بر مفید بودن، زیان‌ها و آسیب‌هایی را در پی داشته باشد. عواقب ناشی از استفاده زیاد از این ماده می‌تواند شما را با داشتن دندان‌ها و لثه‌های حساس مواجه کند که باعث ناراحتی شما می‌شود.

این محلول می‌تواند جایگزین سفید کننده‌های شیمیایی باشد. برای سفید کردن لباس‌ها کافی است یک فنجان آب اکسیژنه را در ظرف آب ریخته و لباس‌ها را در آن خیس کنید. این ماده برای از بین بردن لکه خون بسیار مؤثر و فوری است.

اب اکسیژنه برای از بین بردن لکه‌های پوستی عالی است. برای مشاهده تأثیر آن باید به‌طور مرتب طی دو هفته استفاده شود. توصیه می‌شود به کمک پنبه آغشته به آن روی لکه‌های پوستی البته به جز اطراف کشیده شود زیرا ممکن است تحریکاتی در پی داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید