به دلیل لطافت پوست سر و صورت کودکان در فرمولاسیون این نوع شامپو از سورفکتانت های آمفوتری استفاده می شود.

بسته به اینکه مخاطب هدف در چه رده سنی قرار داشته باشه اکتیو شامپو متفاوت است . در بسیاری از برندهای خارجی دسته بندی وسیعی برای کودکان انجام شده است و آنها را به   new born, toddler, infant یا kids تقسیم کرده  و برای هر رده سنی اکتیو، اسانس و بسته بندی متفاوتی در نظر گرفته اند.
در بسیاری از برندهای ایرانی هم سه رده سنی در نظر گرفته شده است . نوزاد، کودک‌تا حدود ۸ تا ۹ سال و کودک ۹ تا ۱۲ سال

  • برای شامپوی نوزاد مقدار اکتیو‌ آنیونی حداکثر ۲ و از نوع سورفکتانتهای با پایه طبیعی مثل گلوتاماتها استفاده می شود و اکتیو تام حدود ۵ تا ۶ کافیست .
  • برای کودک تا حدود ۸ سال ، اکتیو‌آنیونی حداکثر ۳.۵ که می تواند هم سولفاته ( مثل تگزاپون) یا غیر سولفاته ( مثل گلوتاماتها) باشد ، اکتیو کل حدود ۸ تا۹ کافیست. در این گروه می توان شامپو دخترانه و پسرانه را جدا کرد و به شامپوهای دخترانه کمی اکتیو کاتیونی سازگار با سایر سورفکتانت ها مثل پلی کواترنیوم ها را نیز افزود.
  • برای سن بالای‌۸  سال که کم کم غدد سباسه سر ترشح بیشتری پیدا می کنند، می توان اکتیو آنیونی را تا ۵ یا ۶ هم افزایش داد و اکتیو تام حدود ۱۰ یا ۱۱ باشد .

چون کاهش میزان حساسیت و سوزش چشم هدف عمده در طراحی شامپو بچه است, استفاده از پلی سوربات ۲۰ در بسیاری از شامپو بچه ها دیده می شود. در بعضی از فرمولاسیون های پیشرفته تر نیز تعادلی بین پلی سوربات ۲۰ و پلی اتیلن گلایکول دیده می شود.


یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید