شیر پاك كن ها از قدیمی ترین محصولات پاككننده آرایش هستند
پودرها و سایر مواد آرایشی، پوست را كثیف كرده و منافذ آن را مسدود میكنند و ما مجبور هستیم به دفعات آنها را پاك كنیم. آب و صابون به تنهایی برای بیرون آوردن این ذرات كافی نیست بلكه باید موادی به كار ببریم مانند اجسام چرب كه به زور، مواد رنگی این پودرها و جرم های پوست را بگیرند و آنها را بیرون بكشند و در نهایت باعث جذب بهتر اكسیژن توسط پوست شوند.
به این فرآورده ها، روغن های پاككننده یا شیر زیبایی میگویند كه در آنها مواد چربی كم و سبكی وجود دارد و برای پاك كردن روزانه پوست به كار می رود.
شیرپاك كن ها بیشتر به فرم روغن در آب استفاده می شوند و روغن آن ها نیز از نوع پارافین انتخاب میگردد.
حدود 70 درصد وزن این فرآورده ها از آب و 30 درصد آن روغن می باشد. امروزه با ساخته شدن ظروف پلاستیكی، این لوسیونها در حد وسیعی تولید شده اند. میزان اسیدیته این فرآورده ها همخوانی زیادی با اسیدیته پوست داشته و محصولات خوبی از نظر آسیب نرساندن به پوست محسوب میگردند. از این مواد می توان به عنوان پاك كننده های آرایشی و یا برطرف كننده آلاینده های صورت استفاده كرد.

استفاده از صابونها به عنوان پاك كننده سطحی بسیار رایج است و بسیاری از خانم ها صابون ها را به عنوان یكی از پاك كننده های مناسب میدانند، غافل از اینكه صابون پاك كننده چندان مناسبی نیست و دارای معایب فراوانی است كه از آن میان میتوان به چند مورد زیر اشاره نمود:
– نیاز به آب
– زدودن بیش از حد چربی از سطح پوست
– ایجاد خشكی و كشیدگی در پوست
– قلیایی نمودن پوست (این مساله باعث جداسازی سلولهای لایههای خارجی پوست از سلولهای مجاور میشود.) در هر حال از صابون ها و سایر دترجنت های معمولی برای شستشوی پوست استفاده نكنید حتی آب معمولی نیز در اثر شستشوی بی رویه می تواند باعث خشكی پوست شود. بیش از 1 تا 2 بار در روز صورت خود را نشویید و حتماً بعد از شستشو از مرطوب كننده مناسب استفاده كنید.

در نظر بسیاری از ما میزان پاك كنندگی محصولات با میزان كف حاصل از آن نسبت دارد و محصولاتی را كه با كف همراه نباشند جزو پاك كننده ها محسوب نمی كنیم. برای ارضای این حس روانی لابراتورهای آرایشی بهداشتی فوم های پاك كننده را به بازار ارایه نموده اند. این فرآورده ها برای پاكسازی پوست به آب نیاز دارند و در تماس با آب كف می كنند. این محصولات برخلاف صابونها حالت قلیایی نداشته و پوست را خشك نمی كنند و ضمن پاكسازی كامل پوست، لایه محافظ سطح پوست را حفظ می كنند. این فرآوردهها دارای دو فاز حلال در چربی و حلال در آب هستند كه فاز حلال در چربی آن تمام ذرات خارجی مواد آرایشی و رسوبات ناشی از آلودگیهای محیطی را در خود حل میكند و فاز حلال در آب آن، شسته شدن این رسوبات را از سطح پوست تسهیل مینماید و به این ترتیب مانع از مسدود شدن روزنههای پوست شده و از آلودگی و عفونت پوست جلوگیری میكند.

نحوه ی استفاده از شیرپاك كن

نحوه استفاده از این فرآورده ها به صورت زدن آنها روی نوك انگشت و سپس مالیدن آن روی صورت به شكل دوایر متحدالمركز( یا مارپیچی از داخل به خارج) به همراه ماساژ ملایم می باشد كه در صورت احتیاج به تكرار عمل فوق دوباره به همان شكل تكرار میشود.
كار پاكسازی به اتمام نمیرسد مگر مواد زاید قابل شستشو ایجاد شده به دنبال استفاده از شیر پاك كنها با تونیك یا آب ولرم از روی صورت برداشته شوند.

نکات مهم:

* برای پاك كردن آرایش چشم، از مواد پاك كننده آرایش كه ویژه چشم است، استفاده شود.
* آرایش صورت شما مانند كرم پودر و رژ لب به راحتی به وسیله پاك كننده های آرایشی كه پایه آبی دارند، از روی پوست پاك می شوند ولی آرایش چشم مثل سرمه، ریمل و خط چشم نیاز به مواد پاك كننده قویتری دارند. این مواد پاك كننده باید پایه روغنی داشته باشند.
* برای پاك كردن آرایش بهتر است یك تكه پنبه یا پد را به مواد پاك كننده آغشته كنید و روی پوست صورت، اطراف چشم و گردن خود بكشید. در صورتی كه با این روش، آرایش شما پاك نشد، چند نقطه از ماده پاك كننده را در چند جای صورتتان بگذارید، سپس با یك گلوله پنبه مرطوب آن را در تمام صورتتان پخش كنید. با این روش حتی مواد آرایشی نفوذ كرده به منافذ پوستتان نیز خارج میشوند.
* در صورتی كه اصلا آرایش نمی كنید، لازم است شما هم در پایان روز، صورتتان را با یك پاك كننده ملایم تمیز كنید تا بقایای گرد و غبار و آلودگی های هوا از روی سطح پوست شما پاك شوند. این روش از چرب شدن پوست شما و جوشزدن آن جلوگیری میكند. تمیزكردن منظم پوست آن را براق و سالم میكند.
* پاك كننده هایی را كه در آن الكل به كار رفته است، خریداری نكنید. این پاك كننده ها گرچه باعث میشوند در سطح پوستتان احساس تازگی كنید ولی در طولانی مدت موجب خشكی پوست شما میشوند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید