اندازه گیری رطوبت

مولف : سرکار خانم اسد اله زاده کارشناس ارشد شیمی (مدیر بخش شیمی آزمایشگاه انجمن صنایع شوینده, آرایشی و بهداشتی)

اندازه گیری درصد رطوبت
تمام مواد و محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی مقداری آب در داخل خود هستند حتی موادی که خشک بنظر می رسند هم دارای مقداری آب می باشند. که این میزان باید محاسبه گردد.

روش انجام آزمایش :
ابتدا آون را روشن کرده و درجه آن را روی ۱۰۵ درجه تنظیم کنید . بعد از رسیدن به این دما یک عدد پلیت را که از قبل کاملا شسته و خشک کرده اید را به مدت نیم تا یک ساعت در آن قرار داده تا رطوبت باقی مانده در آن بطور کامل از بین برود . بعد پلیت را با پنس از آون خارج کرده و در دسیکاتور قرار دهید تا خنک شود. در دسیکاتور مواد سلیلیکاتی وجود دارد که علاوه بر عمل خنک کنندگی باعث جذب رطوبت نیز می گردند و این باعث می شود که پلیت و مواد داخل آن بعد از خروج از آون و حین خنک شدن مجددا رطوبت جذب نکنند.
بعد از خنک شدن آنرا بوسیله ترازو وزن نموده و این وزن را یادداشت نمایید این وزن خالص پلیت شیشه ای می باشد. بعد ترازو را صفر کرده و مقدار ۵ تا ۱۰ گرم از ماده غذایی مورد نظر را در پلیت وزن نموده و یادداشت می نمایید . بعد پلیت حاوی ماده غذایی را در آون بمدت ۱۸ تا ۲۴ ساعت قرار دهید .
بعد از سپری شدن این مدت پلیت را با پنس از داخل آون بیرون آورده و بلافاصله در داخل دسیکاتور قرار می دهید تا دمای خود را از دست بدهد . حالا پلیت را با ترازو وزن نمایید و این عدد را یاداشت کنید . وزن جدید را از وزن قدیم کم کرده و در عدد ۱۰۰ ضرب می کنیم سپس عدد بدست آمده را در وزن نمونه تقسیم م کنیم تا در صد رطوب بدست آید.
۱۰۰ × (وزن نمونه + وزن پلیت) – (وزن نمونه + وزن پلیت)
وزن نمونه

اندازه گیری درصد ماده خشک
مقدار کل ماده بدون در نظر گرفتن درصد رطوبت را ماده خشک می گویند که برای اندازه گیری آن ، مقدار درصد رطوبت بدست آمده را از عدد ۱۰۰ کسر کرده و مقدار ماده خشک بدست می آید.

درصد ماده خشک = ۱۰۰ – درصد رطوبت


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید