پن ها نوعی شوینده صورت هستند که ظاهرشان شبیه صابون است. اما PH آنها با صابون فرق میکند. صابون ها PH بالا (قلیایی) دارند و برای پوست صورت مناسب نیستند و به پوست آسیب می رسانند. اما پن ها نسل جدیدتر صابون ها هستند که برای شستشوی صورت ساخته شده اند و PH آنها متناسب پوست هست و به پوست آسیب نمی رساند.


انواع پن :

 ✔چند نوع پن در بازار داریم. مثلا پن ضدلک، پن ضدجوش، پن پوست رطوبت رسان، پن پوست چرب، پن پوست خشک. اما اینکه هرکدام دقیقا چقدر در مورد ادعایی که دارند موثر هستند، جای بحث دارد. پن ها به دو فرم جامد و مایع نیز وجود دارند.

چرا باید از پن برای شستشو پوست صورت استفاده کنیم؟


بسیاری از افراد پس از استحمام و شستشوی بدن خود با صابون متوجه خشکی و کشیدگی پوست می شوند. این احساس برای افرادی با پوست خشک و حساس بسیار ناخوشایند است و اگر چه برای افرادی که پوستی چرب دارند در ابتدا خوشایند می باشد اما به مرور زمان این احساس خوب نیز کمرنگ تر می شود و پوست چرب ممکن است به پوست چرب دهیدراته با عوارض مخصوص آن تبدیل گردد!

پوست ما به واسطه ترشح ماده سبوم که نوعی چربی است محیطی کمابیش اسیدی دارد. صابون های معمولی به واسطه مواد تشکیل دهنده شان کاملا قلیایی هستند و این خصوصیت آنها باعث می شود تا به لایه چربی روی پوست که مانند سدی دفاعی برای حفظ رطوبت بدن عمل می نماید، آسیب جدی وارد کنند. همچنین بر روی پوست ما میکروب ها به میزان مشخصی وجود دارند که به اصطلاح فلور میکروبی پوست ما را تشکیل می دهند و در اصل مانع از رشد میکروب های نامناسب برای بدن می گردند. صابون با کاهش اسیدیته پوست این فلور را نیز تغییر می دهد و باعث بروز عوارضی مثل جوش های مقاوم به درمان می شود. بر خلاف صابون ها پن ها یا سیندتها شوینده هایی هستند که از اسیدیته مناسب و سازگار با پوست بدن برخوردار هستند به نحوی که حتی برای پوست نوزادان و اطفال هم قابل استفاده هستند. امروزه پن های متعددی در بازار وجود دارند که هر یک از آنها برای نوع خاصی از پوست مناسب می باشند و این شاید کار انتخاب پن یا سیندت مناسب را برای شما عزیزان با کمی دشواری همراه سازد. بدیهی است با یک معاینه ساده پوست و گرفتن شرح حالی مختصر ولی دقیق انتخاب پن متناسب با پوست شما به راحتی صورت می پذیرد.


مشکلات پوستی مثل لک اصلا با یک شوینده ای که قرار است دو دقیقه روی پوست بماند حل نمی شود. البته بد نیست در رژیم درمان لک، از شوینده ضدلک (مثل پن ضدلک ) هم استفاده شود اما اصلا انتظار درمان به تنهایی از آنها نداشته باشید. در مورد انواع دیگر پن مثل پن پوست چرب و پن ضد جوش و … به دلیل ترکیبات کنترل چربی که در آن اضافه می کنند می تواند موثر باشد. استفاده از پن به عادت افراد برمیگردد. شوینده هایی مثل فوم شستشوی صورت یا ژل شستشوی صورت یا تونر صورت و میسلار واترها نسل جدید تری از شوینده ها هستند اما بعضی از افراد بطور حسی، شستشو با چیزی مثل صابون را بیشتر دوست دارند. خوشبختانه پن جایگزین مناسبی برای آنهایی است که شوینده صابونی دوست دارند.

فرق پن با صابون چیست؟

پن ها از لحاظ ظاهری شبیه به صابون هستند ولی برخلاف صابون pH شان نزدیک به pH پوستمان است و بنابراین ضررهای صابون را که خشکی پوست و دهیدراته شدنش هست را به حداقل میرساند.
شستشوی روزانه صورت امری ضروری برای شفافیت و تمیزی پوست و جلوگیری از ایجاد آکنه است. انواع مختلفی از شوینده های صورت در بازار موجودند که شما باید با توجه به جنس پوست و درجه حساسیت آن یکی را انتخاب کنید. اگه پوست حساسی دارید که با کوچکترین چیزی دچار جوش های ریز زیر پوستی می شوید پیشنهاد ما به شما استفاده از پن است

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید