براساس تعریف سازمان غذاودارو آمریکا (FDA)، پارابن ها موادنگهدارنده‌ای هستند که بیشتر در تولید محصولات آرایشی و مراقبتی مانند صابون، مرطوب‌کننده‌ها، کف‌ریش‌تراشی و دئودورانت‌های زیربغل استفاده می‌شوند.

اگربخواهیم علمی‌تر توضیح بدهیم، پارابن ها اِسترهای (ترکیبی ساخته‌شده از الکل و اسید) پی-هیدروکسی‌بنزوئیک اسید هستند. به گفته‌ی FDA متداول‌ترین پارابن‌ها عبارت‌اند از: متیل‌پارابن، پروپیل پارابن و بوتیل‌پارابن، که موقع خواندن برچسب کالاهای بهداشتی بیشتر باید دنبال پیداکردن این نام‌ها باشیم.

برخی فکر می‌کنند که ممکن است پارابن ها به سرطان سینه و مسائل مربوط به باروری مربوط شوند.

در سال ۲۰۰۴، یک مطالعه در بریتانیا ۲۰ نفر از زنان را مورد آزمایش قرار داد و در ۱۹ نفر آنان، اثر پنج پارابن در بافت پستان مشاهده شد. در این تحقیق ثابت نشد که پارابن‌ها می‌توانند باعث ایجاد سرطان شوند، اما مشخص شد که پارابن‌ها قادرند به پوست نفوذ کنند و درون بافت آن باقی بمانند.

این باور وجود دارد که پارابن‌ها با همگون‌سازی استروژن، عملکرد هورمونی را مختل می‌کنند. استروژنِ بیش از حد می‌تواند باعث افزایش تقسیم سلول‌های پستان و رشد تومور شود و به همین دلیل است که مصرف پارابن با سرطان سینه و مسائل باروری مرتبط می‌شود.

بنابراین اجماعی بر بی‌خطر بودن پارابن‌ها برای سلامت وجود ندارد. دکتر ویلما برگفلد (Wilma Bergfeld)، رئیس هیئت بازبینی مواد آرایشی (یک نهاد مستقل که یافته‌های خود را با FDA به اشتراک می‌گذارد) می‌گوید: «این هیئت نشریات علمی را دنبال می‌کند و به محض به انجام‌رسیدن مطالعات جدید، سلامت پارابن ها را موردبازبینی قرار می‌دهد.»

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید