روغن هسته تمشک روغنی است که از هسته های تمشک استخراج می شود. این هسته ها منبع غنی از مواد مغذی، آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب هستند و به همین دلیل خواص ضد التهابی و تسکین دهنده دارند و برای تغذیه و تقویت و احیا سلولهای پوستی بسیار مفید می باشند. از آنجایی که مصرف این هسته ها به دلیل مزه تلخ و پوسته سفت و سخت انها برای انسان میسر نیست بنابراین با استخراج روغن آن به خواص بی نظیر آن می توان دست یافت.
روغن هسته تمشک منبع غنی از بتاکاروتن، اسیدهای چرب و ویتامین E است و تاثیرات شگرفی بر پوست دارند.

خواص روغن هسته تمشک

1- ضد آفتاب طبیعی: روغن هسته تمشک با جذب اشعه های UV , UVC به عنوان کرم ضد آفتاب طبیعی کاربرد دارد.

2- جوانسازی پوست: با افزایش سن روند تولید کلاژن در پوست کاهش می یابد و همین امر موجب ایجاد چین و چروک و آثار پیری بر روی پوست می شود. روغن هسته تمشک با داشتن آنتی اکسیدان های مفید برای پوست، روند کاهش کلاژن را کند کرده و خاصیت ارتجاعی پوست را حفظ کرده و موجب کند شدن روند پیری پوست شده و جوانسازی پوست را به همراه خواهد داشت.

3- مرطوب کننده طبیعی: روغن هسته تمشک با داشتن میزان زیادی فیتواسترول موجب حفظ رطوبت و آب پوست می شود. این ماده همچنین برای ترمیم آسیب های پوستی نیز مفید است و سرعت روند بهبود زخم ها را افزایش می دهد.

4- بهبود روند درمان بیماری های پوستی: برای درمان برخی از بیماری های پوستی نظیر اگزما روغن هسته تمشک به دلیل داشتن اسید آلفا لینولنیک و فیتواسترول بسیار مفید است چراکه این مواد دارای خواص ضد التهابی بسیار زیادی است.

5- درمان آکنه: در طب سنتی برای درمان آکنه نیز از روغن هسته تمشک استفاده شده است.

6- تسکین حساسیت های پوستی: برای تسکین حساسیت های پوستی نظیر خارش، قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست نیز روغن هسته تمشک کاربرد دارد چرا که این روغن با داشتن آنتی اکسیدان ها خاصیت ضد التهابی دارد.

7- درمان شوره سر: روغن هسته تمشک به دلیل فرمولاسیون خاص، به عنوان ماده ای برای درمان شوره سر کاربرد دارد. این روغن با حفظ رطوبت پوست سر موجب درمان آن می شود.

عمر مفید روغن هسته تمشک دو سال است و برای حفظ کیفیت آن بایستی در جای خشک و خنک و دور از تابش خورشید نگهداری شود.

روغن هسته تمشک در تهیه لوازم آرایشی با کیفیت نیز استفاده می شود. از جمله این لوازم آرایشی کرم ها، شامپوهای ضد شوره و لوسیون ها نام برد.

برای اثربخشی بیشتر از روغنی استفاده کنید که ارگانیک بوده و به هیچ وجه از روغن های دست ساز توسط افراد ناشناس استفاده نکنید. چرا که این افراد به دلیل گرانی روغن های گیاهی معمولا آنها را با پارافین و اسانس ها مخلوط کرده و همین امر موجب از بین بردن خواص روغن گیاهی می شود و حتی در صورت مصرف عوارض جانبی نیز خواهند داشت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید