نرم کننده ها

نرم کننده ها موادی هستند که با تاثیر بر روی لایه خارجی پوست (اپیدرم) موجب افزایش نرمی و انعطاف پذیری پوست می شوند. در واقع آنها با ایجاد یک لایه بسیار نازک از چربی روی پوست موجب کاهش تبخیر آب از سطح پوست و در نتیجه موجب نرمی و لطافت پوست می شوند. در برخی از منابع نرم کننده ها (emollients) را با مرطوب کننده ها (Moisturizers) یکسان دانسته اند.

نرم کننده ها (مرطوب کننده ها) در پیشگیری و درمان پوست های خشک، محافظت از پوست های حساس و بهبود رنگ پوست و بافت آن نقش بسزایی دارند.

مرطوب کننده های مخصوص پوستهای معمولی, اغلب موادی با زنجیره هیدروکربنی کوتاه هستند که قابلیت استفاده در محصولاتی با پایه آبی را دارند و حس چرب بودن را در پوست ایجاد نمی کنند. معروفترین مرطوب کننده ها عبارتند از ستیل الکل که یک الکل چرب است و مشتقات سیلیکونی مانند سیکلومتیکون.

مرطوب کننده های مخصوص پوستهای خشک, اغلب موادی با زنجیره هیدروکربنی بلند هستند که قابلیت استفاده در محصولاتی با پایه روغنی را دارند. روغن هسته انگور و دایمتیکون از پر کاربردترین مرطوب کننده های مورد استفاده در کرم های مخصوص پوستهای خشک است. برای مرطوب کردن پوستهای خیلی خشک معمولا از وازاین استفاده می شود که زنجیره بلندتری داشته و قدرت بیشتری در ممانعت تبخیر آب پوست دارد.

افرادی که پوست چرب دارند هم نیاز دارند که بلافاصله پس از فعالیت هایی که موجب خشک شدن پوست می شود مانند شستشو , پوست خود را با مرطوب کننده های مناسب آغشته کنند. در ساخت کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده مخصوص پوست های چرب باید حتما از موادی استفاده کرد که تشکیل جوش را تشدید نکند.

نرم کننده ها

INCI-DIC

با اتصال به کانال اینکی دیک همیشه به روز باشید

موافقم بستن
WhatsApp تماس با کارشناسان