مواد رزین می تواند هم مواد جامد و هم بسیار لزج را شامل شود، اما عموما ً این ماده به شکل مایع است که براساس گرما، و یا نور تنظیم می شوند. به طور معمول، رزین ها به صورت اصلاح شده یا ترکیبی برای تولید مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها می توانند از اجزای طبیعی با مواد افزودنی و یا از پلیمرهای مصنوعی تولید شوند. همچنین از این مواد برای چاپ سه بعدی استفاده می کنند.

با استفاده از رزین که معمولا به صورت چسب است می توان مواد را به هم متصل کرد. و یا خود به عنوان یک پوشش دهنده و محافظت کننده از عوامل بیرونی استفاده می شود. اولین رزین ها در طبیعت یافت شدند و در برخی گیاهان و یا حشرات برخی از نمونه های این ماده وجود دارد و به بیان دیگر رزین های طبیعی هستند. این رزین های طبیعی در برخی محصولات هم مورد استفاده قرار می گیرند اما معمولا به علت قابل اشتعال بودن آنها استفاده از این ماده زیاد متداول نیست. برخی نمونه های دیگر این ماده نیز قابل حل شدن در آب است که در این صورت بسیار سمی و خطرناک هستند.

تشریح ساختار

همه رزین ها دارای توانایی سفت شدن در شرایط خاص هستند. با ترکیب کردن با یک عامل دیگر تنظیم شده، گرم شدن، و یا در معرض نور قرار گرفتن. روش دوم برای چاپ سه بعدی رزین مورد استفاده قرار می گیرد. این مواد قبل از سفت شدن، بسیار لزج هستند. طیف ترکیبی آنها بسیار بزرگ است و شامل رزین هایی است که از ترموپلاستیک مانند ABS، نایلون و پلیپروپیلن ساخته شده اند. برخی از اینها فقط در شکل مایع خود کاربرد دارند. رزین را پس از سخت شدن نمی توان ذوب کرد یا دوباره مورد استفاده قرار داد. انواع مختلفی از این ماده، بسته به ترکیبات شیمیایی شان وجود دارند که خواص خاصی دارند. مانند: سیلیکون، اپوکسی، اکریلیک، آلکیدها و غیره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید