تترا سدیم پیروفسفات اغلب اوقات پیروفسفات سدیم نامیده می شود و با نام اختصاری    TSPP  در گرید صنعتی  و غذایی در دسترس است. این ماده در صنایع غذایی استفاده گسترده ای دارد و در فرآوری گوشت ، غذاهای دریایی و تولید خوراک حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد.

تترا سدیم پیروفسفات یک پودر یا گرانول سفید رنگ و بدون بو است که کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف دارد. تترا سدیم پیروفسفات یک ماده شیمیایی است که از آنیون دی فسفات و کاتیون های سدیم تشکیل شده است

پیروفسفات سدیم به عنوان عامل بافرکننده ، امولسیفایر ، قوام دهنده و افزودنی غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

پیروفسفات سدیم در تولید خمیردندان و نخ دندان بکار می رود تا مقدار تارتار موجود در آنها را کنترل کند و از طرف دیگر با از بین بردن کلسیم و منیزیم بزاق از رسوب آنها بر روی دندان ها و ایجاد پلاک جلوگیری کند.

این ماده همچنین در ترکیب محلول های شستشوی دهان بکار می رود تا به کاهش پلاک های دندانی کمک کند.

این ماده گاهی اوقات در شوینده های خانگی برای جلوگیری از رسوب املاح بر روی لباس ها مورد استفاده قرار می گیرد اما به دلیل داشتن فسفات تاثیر سوء بر محیط زیست دارد و باعث افزایش رشد جلبک ها می شود.

کاربرد تترا سدیم پیروفسفات در صنایع غذایی

گرید غذایی این ماده که به عنوان افزودنی غذایی مورد استفاده قرار می گیرد از نظر FDA ایمن شناخته می شود و در تولید داروها نیز بکار می رود.

تترا سدیم پیرو فسفات در فراوری گوشت ها برای حفظ رطوبت و جلوگیری از فساد استفاده می شود و در اکثر غذاهای کنسروی و آماده برای تثبیت بافت مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده برای ورآمدن خمیر به کیک ها و نان ها اضافه می شود و در ترکیب خوراکی های خاص مانند پنیرهای فرآوری شده بکار می رود. تترا سدیم پیروفسفات سطح PH را در غذاهای فراوری شده متعادل کرده و تعادل اسید – باز ماده غذایی را حفظ می کند. این ماده شیمیایی ماندگاری مواد غذایی را افزایش داده و مزه خوراکیها را بهبود می بخشد.

تترا سدیم پیرو فسفات در آب حل می شود اما در اتانول نامحلول است و اغلب برای اصلاح پروتئین های موجود در ماده غذایی بکار می رود تا این ترکیبات بتوانند در طول ذخیره سازی ، ذوب و پخت،  رطوبت را در محصولات ابقاء کنند.

این ماده با مهار کاتیون های چند ظرفیتی که مسئول اکسیداسیون لیپیدها و تند شدن محصولات هستند ماندگاری مواد غذایی را افزایش می دهند. تترا سدیم پیروفسفات در صنایع تولید پنیر به بافری کردن PH کمک کرده و پروتئین های شیر را سریع تر منعقد می کند و امولسیون سازی را افزایش می دهد.

در محصولات حاوی گوجه یون آهن را مهار می کند تا از سیاه شدن ماده غذایی پس از پخت جلوگیری کند و به عبارتی رنگ ماده غذایی را تثبیت می کند.

ایمنی برای انسان

به دلیل اینکه مقدار بسیار کمی این ماده در مواد غذایی بکار می رود این ماده اغلب ایمن در نظر گرفته می شود.

اما مطالعات نشان داده است هنگامیکه ترکیبات حاوی فسفات از جمله تترا سدیم پیروفسفات به عنوان افزودنی غذایی استفاده می شوند بطور متفاوتی سلامت را تحت تاثیر قرار می دهند زیرا سطح جذب آنها در بدن افراد مختلف متفاوت است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید