علت ریزش مو در افراد

  • ارثی : همان طور که می دانید یکی از دلایل ریزش مو در اکثر افراد ارثی می باشد ؛ یعنی این حالت ، به صورت ژنتیکی و نسل به نسل به فرد انتقال می یابد و در اکثر مواقع موجب تاسی وسط سر در مردان می شود .
  • هورمونی : یکی از دلایل اصلی ریزش موی سر در مردان ، به علت وجود و فعالیت بیش از حد برخی از هورمون ها می باشد .
  • وسیله های گرمایشی : علت دیگر ریزش مو ، استفاده بیش از حد افراد ، مخصوصا زنان از وسایل گرمایشی نظیر : سشوار ، بابیلیس و صاف کن برای ایجاد حالتی خوشایند در موها می باشد .

درمان ریزش موی سر

برای درمان ریزش مو ابتدا باید نوع آسیبی را که به آن وارد شده است را پیدا کرد؛ سپس باید اقدام به انجام مراحل درمانی کنید ؛ یکی از این مراحل استفاده از شامپو ضد ریزش است ؛ همه شامپوهای ضد ریزش ، باید چهار عنصر کافئین ، کتوکونازول ، بیوتین و ساوپالمیتو را در ترکیبات اصلی خود ، داشته باشند .

اگر دلیل ریزش مو عوامل ارثی باشد ، باید از شامپو ضد ریزش دارای ماده آندروژنتیک ، استفاده کنید .

اگر دلیل ریزش مو بخاطر اختلالات هورمونی باشد باید از شامپوهای حاوی ساوپالمیتو استفاده کرد

شامپو ضد ریزش حاوی عصاره های گیاهی , ویتامین ها و مینرال های طبیعی را افرادی می توانند مورد استفاده قرار دهند که ، دارای موهایی نازک و شکننده هستند ؛ پس این شامپو برای ریزش مو نوع سوم ، مناسب می باشد .

برخی از عناصر اصلی موجود در شامپو ضد ریزش:

کافئین (Caffeine)

کافئین یکی از موثرترین مواد در شامپو ضد ریزش مو است. تحقیقات نشان داده اند که کافئین جلوی تستوسترون را برای سرکوب تولید فولیکول مو می‌گیرد. کافئین همچنین سبب تحریک رشد مو می‌گردد.

نوشیدن مقدار زیادی کافئین کمکی به مقابله با ریزش مو نمی‌کند. به این خاطر که کافئین به آسانی جذب بدن شده و خیلی سریع نیز دفع می‌گردد، بنابراین خوردن قهوه بیشتر، کمکی به فولیکول‌های مو نمی‌کند. در مقابل شامپوهای حاوی کافئین، برای پوست سر مفید هستند.

بیوتین (Biotin)

یکی از دلایل ریزش مو کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند زینک و بیوتین در بدن انسان است. بیوتین که با نام ویتامین B7 نیز شناخته می‌شود متشکل از اسیدهای چرب، گلوکز و بعضی از آمینو اسیدها است. جدا از فواید زیادی که برای بدن انسان دارد، بیوتین به ویژه در تقویت مو و ناخن ها موثر است. بیوتین نقش مهمی در سلامت کلی موها و تقویت فولیکول‌های مو و جلوگیری از ریزش آن‌ها ایفا می‌کند. بیوتین در مواد غذلیی مختلفی نظیر تخم مرغ پخته، آجیل‌ها، جگر، موز، قارچ و ماهی ساردین یافت می‌شود.

پپتیدهای احیا کننده (Redensifying peptides)

این ماده با افزایش کلاژن ها در اطراف فولیکول مو، مانع از نازک شدن موها می‌شود. همچنین باعث می‌شود موها تقویت و ضخیم شده و مانع از ریزش آن می‌شود.

گلوکان بتا (Beta glucan)

این ماده علی‌رغم نام علمی که دارد، یک ترکیب طبیعی است که از گیاهان استخراج می‌شود. تحقیقات نشان داده اند که این ماده سبب تحریک رشد مو و کلاژن سازی شده و موها را تقویت می‌کند.

ماینوکسیدیل (Minoxidil)

بهترین غلظت ماینوکسیدیل برای درمان ریزش موی زنان 2% و برای مردان غلظت 5% است اما غلظت 1% هم می تواند باعث گشاد شدن عروق خونی و افزایش خون رسانی به فولیکول های مو شده و در نتیجه باعث رشد مجدد موها می شود.

ساو پالمیتو (Sawpalmetto)

ساو پالمتو می توانند تا اندازه ای جلوی هورمون های دی-هیدرو تستوسترون (DHT) را بگیرند. افزایش این هورمون عامل اصلی ریزش مو به خصوص در مردان است. البته میزان موثر بودن این مواد در کاهش سطح تستوسترون روی سر به طور کامل اثبات نشده اما ساو پالمتو در بعضی تحقیقات نتایج خوبی داشته است.

ترکیباتی که نباید در شامپو ضد ریزش مو وجود داشته باشد

انتخاب یک شامپوی ضد ریزش مو که حاوی مواد درست برای بهبود سلامت و رشد مو باشد مشکل است. اما پیدا کردن شامپویی که فاقد ترکیبات مضر، تحریک کننده و یا مواد شیمیایی غیر ضروری باشد، سخت تر از آن است.

سدیم لوریل سولفات

این ترکیب شوینده ای قوی است که در شامپوها سبب ایجاد کف فراوان می‌شود. سدیم لوریل سولفات به علت قیمت ارزانی که دارد در بیش از 90 درصد شامپوها یافت می‌شود، اما آسیب های فراوانی به موها و پوست سر می‌رساند. این ماده تمام روغن‌های طبیعی پوست سر را از بین برده، پوست سر را خشک کرده و سبب ایجاد خارش می‌شود. همه این موارد می‌توانند سبب ضعیف شدن فولیکول‌ها و ریزش مو شوند.

روغن های معدنی

روغن‌های معدنی (یا پارافین مایع) دارای خواص مرطوب کنندگی برای پوست سر هستند. اما در واقع معایب آن‌ها بیش از فوایدشان است. این روغن‌ها می‌توانند باعث بسته شدن منافذ شده و سبب ایجاد وز و شوره در موها گردند. این موارد سبب تحریک فولیکول‌ها شده و می‌تواند چرخه طبیعی سلامت مو را مختل کند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید