سولفات (SULFATE) چیست؟

انواع مختلفی از سولفات در صنعت مراقبت از مو مورد استفاده قرار می گیرند که رایج‌ترین آنها عبارتند از :
سدیم لوریل سولفات (SLS) Sodium Lauryl Sulfate
سدیم لورت سولفات (SLES) Sodium Laureth Sulfate
آمونیوم لوریل سولفات (ALS) Ammonium Lauryl Sulfate

عملکرد سولفات در شامپو

سولفات همان پاک کننده قدرتمندی است که به شامپو کف غلیظی می دهد و در عین حال چربی ها و آلودگی ها را به خود جذب می کند؛ در نتیجه در هنگام شستشوی موها با کف شامپو، چربی های متصل شده به این ماده با آب شسته می شود و موجب تمیز شدن موها می شود.

شایان ذکر است برای داشتن موهایی سالم، در هنگام شستشو نباید تمام رطوبت و چربی مفید موها از بین برود. از اینرو مقدار زیاد سولفات در ترکیبات شامپو نه تنها مفید نیست، بلکه می تواند مضر نیز باشد؛ زیرا همانطور که گفته شد سولفات با قدرت زیادی که در پاک کنندگی دارد، چربی و رطوبت مفید را از موها را می گیرد و موجب خشک شدن موها، پوست کف سر و حتی تحریک پوست سر می شود.

معضلات شامپوهای سولفات دار :

  • آسیب به پوست سر
  • ایجاد جوش
  • خشک شدن موها
  • از بین رفتن رنگ مو

چرا شامپوی بدون سولفات ؟

افرادی که مو و پوست سر حساسی دارند، معمولا با استفاده از شامپوهای حاوی سولفات, پوست سرشان به شدت خشک و دچار خارش شدید یا التهاب می شود. همچنین به افرادی که بیماری های پوستی خاصی همانند پسوریازیس دارند، توصیه می شود که برای حفظ سلامت و شادابی بیشتر موهای خود حتما از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنند

شامپوهای بدون سولفات همچنین برای افرادی که موهایی وز و فر دارند به شدت مفید است؛ زیرا این شامپوها با توجه به آنکه حاوی سولفات نیستند خشکی و وز مو را تشدید نمی کنند. علاوه بر آن، به افرادی که موهای خود را رنگ و دکلره کرده اند نیز توصیه می شود تا برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موها از شامپوهای بدون سولفات استفاده نمایند.

لازم به ذکر است که شامپو های بدون سولفات یا همان فری سولفات نسبت به دیگر شامپوها دیرتر کف کنند و شاید لازم باشد تا برای تمیز شدن مو از مقدار بیشتری شامپو استفاده شود.

مزایای شامپوی بدون سولفات

  • حفظ رطوبت و چربی مفید موها
  • کاهش حساسیت های پوستی
  • تثبیت رنگ مو
  • کاهش شوره سر

حفظ رطوبت و چربی مفید مو
یکی از مهمترین فواید این دسته از شامپوها آنست که علیرغم شویندگی کامل مو، چربی مفید و ضروری موها را از بین نمی برند و با حفظ رطوبت طبیعی مو، از ایجاد خشکی و وزی مو جلوگیری می کنند؛ به همین دلیل از این شامپو ها می توان به صورت روزانه استفاده نمود.

کاهش حساسیت های پوستی
سولفات به عنوان یک ماده شیمیایی قوی می تواند پوست سر را دچار خشکی و التهابات پوستی کند و در نتیجه موجب خارش سر بشود. این در صورتی است که شامپوهای فاقد سولفات بدون آنکه دارای چنین عوارض جانبی ای باشند، موها را کاملا تمیز می کنند و در عین حال خارش و تحریکات پوست سر را کاهش می دهند.

تثبیت رنگ مو
اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که موهای خود را رنگ می کنند، باید بدانید که سولفات موجود در شامپو اثرات نامطلوبی بر روی رنگ مو می گذارد و موهای رنگ شده را کدر، قرمز و خشک می کند. در مقابل، استفاده از شامپوهای بدون سولفات برای موهای رنگ شده توصیه می شود؛ زیرا این محصولات ماندگاری رنگ موها را افزایش می دهند و فاقد اثرات زیان آور شامپوهای دارای سولفات هستند.

کاهش شوره سر
همانطور که می دانید یکی از علل ایجاد شوره سر، خشکی پوست سر است. بنابراین شامپوهای فاقد سولفات به دلیل بهره مندی از ترکیباتی ملایم موجب خشکی مو و پوست سر نمی شوند و رطوبت و چربی مفید موها و پوست سر را از بین نمی برند؛ در نتیجه شوره سر و پوسته پوسته شدن پوست سر را کاهش می دهند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید