گفته می‌شود که اسانس این گیاه مخلوط با روغن بادام برای رفع ناراحتی‌های پوستی نظیر اگزما، کهیر و خارش مفید است. شستشوی موها با چای بابونه می‌تواند در روشن‌تر و شفاف‌تر شدن آنها موثر باشد. بخور گل بابونه جهت بهبود آکنه و جوش‌های صورت توصیه شده است. همچنین استفاده از بخور دم‌کرده بابونه روی صورت، باعث شادابی و تجدید حیات سلول‌های پوست می‌شود.

 بابونه ممکن است به عنوان ماده طعم دهنده در غذاها و نوشیدنی‌ها، دهانشویه‌ها، صابون‌ها یا مواد آرایشی مورد استفاده قرار گیرد. گلهای بابونه در فروردین ماه در ایران به‌خصوص در شمال استان خوزستان و دشت‌های اطراف شهرستان اندیمشک جلوه ای مثال زدنی به خود می‌گیرد.

ترکیبات اصلی گل‌های بابونه ترکیبات پلی فنول هستند از جمله آپیژنین، کوئرستین، پاتولتین و لوتئولین. اجزای اسانسی (روغن‌های اساسی) که از گل‌ها استخراج می‌شوند ترپنوئیدها هستند.

فواید بابونه برای پوست

قرمزی را تسکین می دهد:
بابونه به دلیل خواص ضد التهابی که دارد قرمزی را برطرف می کند. قرمزی یک عارضه جانبی التهاب زمینه ای است. در حضور یک ماده ضد التهابی، پوست تسکین می یابد چون کمتر تحریک شده و کمتر قرمز می شود.

پوست های حساس را تسکین می دهد:
تحقیقات علمی وجود دارد که نشان می دهد بابونه با مسدود کردن سیگنال های پروستاگلاندین ها که مسئول التهاب هستند به بدن کمک می کند. این باعث می شود بابونه یک ماده عالی برای افرادی که پوست حساس دارند و همچنین بیماری های التهابی مانند روزاسه دارند باشد.

التهاب را تسکین می دهد:
بابونه از آنجایی که دارای خواص ضد التهابی است، به محافظت در برابر التهاب طولانی مدت و کوتاه مدت پوست کمک می کند. به عنوان مثال در مورد آفتاب سوختگی، به کاهش آسیب DNA ناشی از قرار گرفتن بیش از حد اشعه ماوراء بنفش کمک می کند. به همین دلیل است که کمپرس سرد چای بابونه دم کرده روی آفتاب سوختگی می تواند به بهبودی سریعتر کمک کند.

علائم پیری را کاهش می دهد:
بابونه به دلیل فراوانی فلاونوئیدها و مواد شیمیایی گیاهی از دیرباز برای اهداف دارویی استفاده می شده است. این مواد مغذی برای مبارزه با رادیکال های آزاد مضر و تسریع بازسازی سلولی شناخته شده اند و در نتیجه ظاهر خطوط ریز، چین و چروک ها و چین و چروک ها را بهبود می بخشند

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید