پاک کننده یک محصول مراقبت از پوست است که برای پاک کردن آرایش، پوست مرده پوست، روغن، چرک و سایر انواع آلاینده ها از پوست صورت استفاده می شود. پاک کننده ها کمک می کنند تا منافذ باز پوست را تنگ کرده تا از ورود آلودگی ها و ذرات معلق به لایه های زیرین پوست جلوگیری نموده و با بهبود شرایط پوستی از ایجاد آکنه جلوگیری می کند. یک پاک کننده می تواند به عنوان بخشی از یک رژیم مراقبت از پوست همراه با یک تونر و مرطوب کننده استفاده شود. پاک کننده ها جایگزین مناسبی برای صابون یا اشکال دیگری از پاک کننده پوست هستند و این محصولات به دلایل ذیل فقط برای پاک کردن صورت طراحی نشده اند:

صابون pH بالا در حدود 9 تا 10 دارد درحالیکه  pH سطح پوست به طور متوسط 4.7 است و این به بدان معنی است که صابون می تواند توازن موجود در پوست را تغییر دهد که ای امر باعث رشد بیش از حد برخی از انواع باکتری ها شده و در نتیجه موجب افزایش آکنه می شود.

صابون ها واجد مواد تغلیظ کننده هستند که به آنها اجازه می دهد که یک صورت قالب شکل بگیرند. این تغلیظ کننده ها می توانند منافذ پوست را مسدود کرده و منجر به افزایش آکنه شوند.

شتسشوی صورت با صابون می تواند روغن های طبیعی پوست را که مانع از بین رفتن آب می شوند, حذف کند. به این ترتیب غدد سباسه به تدریج تولید روغن را افزایش می دهند که در نهایت منجر به مسدود شدن منافذ خواهد پوست شد. از اینرو برای جلوگیری از خشک شدن پوست، در فرمول بسیاری از پاک کننده ها از مواد مرطوب کننده نیز استفاده شده است.

انواع مختلفی از پاک کننده ها برای افرادی با انواع مختلف پوست ساخته شده است. پاک کننده های تخصصی که واجد مواد فعال هستند گزینه های مناسبی برای افراد با پوست چرب می باشند. این قبیل پاک کننده ها ممکن است پوست های خشک را تحریک کنند و موجب خارش و ایجاد یک حس بد در پوست شوند. پوست های بسیار خشک نیازمند استفاده از یک پاک کننده کرمی می باشند. پاک کننده های کرمی معمولا در پوست های چرب و یا حتی پوست های معمولی کارامد نیستند زیرا پاک کننده های پوست های خشک قدرت تمیز کننده گی کمتری دارند. پیشنهاد می شود از یک پاک کننده بدون الکل برای پاک کننده گی پوست های خشک و حساس استفاده شود چون الکل موجب از بین رفتن چربی پوست شده و پوست را خشک و شکننده می کند.

برخی از پاک کننده ها ممکن است حاوی عطر و یا روغن های ضروری باشند که ممکن است در برخی از افراد پوست را تحریک کرده و موجب به وجود آمدن پاسخ های آلرژیک شوند. افرادی که دارای چنین پوست های حساسی هستند، باید پاک کننده هایی را انتخاب کنند که PH آنها نزیدک به PH  پوست باشد و حاوی مواد ضدعفونی کننده کمتری باشد که مناسب  انواع مختلف پوست هستند و پوست بدون از بین بردن کامل چربی پاک می کنند. برای پیدا کردن پاک کننده مناسب برای پوست چاره ای جز آزمون و خطا نیست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید