گلیسیرین مونو استئارات (Glycerol monostearate) که عموما با نام GMS شناخته می شود یک امولسیفایر شناخته شده در صنایع غذایی است. این ترکیب یک پودر سفید، بدون بو ،  شیرین و جاذب رطوبت است که کاربرد گسترده ای در صنایع غذایی دارد.

گلیسرول مونو استئارات به صورت سه استریوایزومر وجود دارد ، جفت انانتیومری مونواستئارات ۱-گلیسرول و مونواستئارات ۲-گلیسرول. این ترکیبات به صورت مخلوط وجود دارند و خواص مشابهی دارند.

این ترکیب به طور طبیعی در بدن به عنوان محصول تجزیه چربی ها توسط لیپاز پانکراس تولید شده و در بعضی از دانه های روغنی در سطوح بسیار کم وجود دارد.

گلیسرول مونواستئارات یک مکمل آبرسان و قدرتمند است که ورزشکاران ، بدنسازان و تولیدکنندگان مواد غذایی از آن استفاده می کنند.  پودر GMS ترکیبی از گلیسرول و اسید استئاریک ، یک اسید چرب طبیعی است. از آنجا که این ترکیب طبیعی و غیر سمی است ، مصرف کنندگان از گلیسرول و گلیسرول مونواستئارات برای اهداف مختلف استفاده می کنند. به عنوان یک مکمل مناسب و پودر شده ، GMS می تواند بدن را هیدراته نگه دارد و به عضله سازی کمک کند.

گلیسرول به بدن کمک می کند مایعات را حفظ کند و هیدراتاسیون را بهبود می بخشد. هنگامی که شخصی گلیسرول مصرف می کند ، بدن آن را سریع جذب می کند و خیلی سریع آن را به قسمت های مختلف بدن می فرستد. گلیسرول به آن قسمت از بدن کمک می کند تا مایعات را حفظ کند. پزشکان از آن برای کمک به تأمین آب بدن بیماران استفاده می کنند. علاوه بر این ، گلیسرول آب را  به روده ها می کشد و می تواند یبوست را برطرف کند ، بنابراین ممکن است یک ملین موثر باشد.

کاربردهای گلیسیرین مونو استئارات

این ترکیب یک افزودنی غذایی است که به عنوان ماده ضخیم کننده ، امولسیون کننده ، آنتی کیک و نگهدارنده استفاده می شود و یک عامل امولسیون کننده برای روغن ها ، موم ها و حلال ها است. GMS یک پوشش محافظ برای پودرهای جاذب رطوبت، ماده تقویت کننده و کنترل کننده آزادسازی ترکیبات دارویی در داروسازی  و یک ماده روان کننده رزین است. این ماده همچنین در محصولات آرایشی و مراقبت از مو استفاده می شود.

این ترکیب در مواد آرایشی و محصولات مراقبت شخصی از جمله در لوسیون، کرم، پودر، محصولات پاک کننده پوست، ریمل مژه و ابرو، سایه چشم، خط چشم، کرم‌های ضد آفتاب نیز استفاده می شود و به پوست ظاهر نرم و صاف بخشیده و با ایجاد یک مانع بر روی سطح پوست مانع از دست رفتن آب محتوای پوست می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید