در این نوشته با ۸ ماده ی تشکیل دهنده ی مضر لوازم آرایشی آشنا خواهید شد:

۱- عطر و اسانس مصنوعی: عطر و اسانس مصنوعی، از جمله مواد مضر در لوازم آرایشی است. استفاده از این مواد، باعث بروزانواع حساسیت ها، آلرژی، بیماری تنفسی، حالت تهوع، سرگبجه و تغییر رنگ در پوست می شود. برای تشخیص اینکه محصولی عاری از عطر و اسانس مصنوعی است یا خیر، به برچسب Fragrance Free توجه کنید. به بان معنی که وجود این برچسب نشان دهنده ی این است که محصول عاری از عطر و اسانس مصنوعی است.

۲- پارابن: پاراین از شایعترین مواد مضر موجود در محصولات آرایشی است که شامل Propylparaben و Ethyl paraben بوده و از رایج ترین مواد های نگهدارنده موجود در لوازم آرایشی و بهداشتی پوست و مو و محصولاتی مانند ریمل، کرم، ضدآفتاب، دئودورانت و خمیردندان است که می تواند سبب تغییرات هورمونی، حساسیت های مختلف و آفت دهان شود. این ماده همچنین باعث بروز سرطان می شود.

۳- فتالات:  فتالات باعث اختلالات هورمونی شده که در زنان نازایی و در مردان ناباروری را به دنبال داشته  و نیز سبب آسیب به جنین در دوران بارداری  می شود. این ماده ی مضر به طور شایع در لاک ناخن ها وجود دارد.

۴- فرمالدئید: این ماده باعث تحریک و التهابات پوستی و همچنین ضعف عمومی در صورت  افراط در مصرف، خواهد شد. فرمالدئید در لوازم آرایشی و زیبایی از جمله رژلبها و لاک ناخن ها یافت می شود.

۵-اکسی بنزون (Oxybenzone) : این ماده در رژلب وجود دارد و باعث بروز حساسیت شده و اختلالات هورمونی را در پی دارد.

۶- الکل: برخی از انواع الکل که در لاکهای  ناخن و عطرها به کار می رود که سبب خشکی، ترک پوست، پیری زودرس و همچنین لک های قهوه ای رنگ پوست خواهد شد.

۷- بوتیل هیدروکسی (Botyl hydroxyanisole) : بوتیل هیدروکسی یک ماده ی نگهدارنده ی سرطانز است که در بسیاری از مواد آرایشی مانند خط چشم و رژلب وجود دارد.

۸- تولوئن : تولوئنیک حلال است که معمولا در همه ی لاک های ناخن وجود دارد و باعث سوزش پوست، ریه و چشم، اختلال سیستم عصبی، سرگیجه و سرطان خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید