پروتئین‌های هیدرولیز شده‌ گیاهی، طی فرآیندهای شیمیایی یا آنزیمی به آمینواسیدها شکسته می شوند. این محصولات دو بعد از پروفایل طعمی را ایجاد می‌کنند که این امر را از طریق مشارکت در ایجاد طعم پایه (برای مثال طعم ملایم گوشت) و عملکرد به عنوان بهبود دهنده طعم انجام می‌دهند. سطح رنگبری، منبع پروتئینی (سویا، ذرت، کانولا یا گندم)، اجزاء افزوده شده، روش تبدیل و خشک کردن از جمله عوامل متفاوت بودن پروفایل طعمی HVP است. این افزودنی‌ها معمولا به فرم پودر، خمیری یا مایع وجود دارند و تقریباً مقاوم به حرارت هستند. این افزودنی‌ها ارزان هستند و غذاهایی با پروفایل طعمی مطلوب ایجاد می‌کنند.

پروتئین های هیدرولیزشده چه فوایدی برای موهای شما دارند؟

جایگزین کردن پروتئین های موهای آسیب‌دیده شما به فرآیندی نیاز دارد تا پروتئین را به قطعاتی با وزن مولکولی پایین‌تر تجریه کند؛ زیرا مولکول‌های پروتئین برای نفوذ در ساقه مو بسیار بزرگ هستند. به این فرآیند هیدرولیز یا آبکافت می‌گویند. برای اطلاع از انواع پروتئین های هیدرولیزشده و خواص و روش مصرف آنها، مقاله حاضر را مطالعه کنید.

پروتئین‌های هیدرولیز شده و فواید آن

چرا پروتئین نیاز به هیدرولیز دارد؟

پروتئین موجود در موهای شما در برابر صدمات ناشی از پاک‌کننده‌های ناملایم، فرآیندهای شیمیایی پی در پی و حالت دادن به مو با وسایل حرارتی آسیب می‌بیند. این صدمات می‌تواند باعث خشکی، کاهش خاصیت ارتجاعی و ریزش بیش از حد موهای‌تان شود.

جبران این آسیب پیچیده‌تر از جایگزین کردن پروتئین از دست‌رفته است؛ زیرا مولکول‌های پروتئین برای نفوذ در ساقه مو و تقویت یکپارچگی مو بسیار بزرگ هستند. برای جبران مؤثر این آسیب، پروتئین‌ها باید فرایندی به نام هیدرولیز (آبکافت) را طی کنند.

هیدرولیز یک واکنش شیمیایی است که مولکول‌های پروتئین را به قطعاتی با وزن مولکولی پایینتر تجزیه می‌کند که می‌توانند توسط موها جذب شوند. این قطعات پروتئین کوچکتر می‌توانند به ساقه مو نفوذ کنند، پروتئین از دست‌رفته را جایگزین کرده و موها را از داخل تقویت کنند.

پروتئین های هیدرولیزشده ضمن بهبود نرمی، درخشش و شادابی مو به بهبود بقا رطوبت و قابلیت ارتجاعی آن کمک می‌کنند. هیدرولیز همچنین باعث می‌شود پروتئین‌ها در آب حل شوند و برای استفاده در فرمولاسیون‌های آرایشی مناسب باشند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید