مولف : خانم مهندس مهرناز نیک مرام

از مهمترین لوازم های آرایشی برای چشم، می توان به ریمل اشاره کرد. در گذشته به ریمل، سرمه یا ماسکارا گفته می شد که ماسکارا (MASCARA)  نام انگلیسی ریمل است. برای اولین بار در سال 1834، یک شرکت فرانسوی RIMMEL، این محصول را وارد ایران کرد که با استقبال زیادی مواجه شد و بعدها نام سرمه یا ماسکارا، به ریمل تغییر پیدا کرد.

بسیاری از افراد برای داشتن چشمانی زیبا، از ریمل استفاده می کنند. ریمل به خاطر ایجاد کردن تضاد رنگی بین عنبیه، بخش سفید چشم ها و پلک ها، باعث زیباتر شدن و شاداب تر شدن چشم ها می شود. با استفاده از ریمل می توانید طول مژه ها را بلند تر و پرحجم تر نمایش دهید. درواقع این وسیله آرایشی چشم، باعث ریزتر یا درشت تر شدن چشم ها می شود. هر ریمل دارای یک برس مناسب است که مواد تشکیل دهنده آن دارای فرمولاسیون خاصی است. اگر ریمل مورد استفاده باعث به هم جسباندن مژه ها شود، در واقع مارک یا مواد تشکیل دهنده ریمل مناسب نبوده است. برای خرید ریملهای با کیفیت و اورجینال که دارای قیمت مناسبی  باشند، از فروشگاه اینترنتی مو تن رو اقدام نمایید.

حالت برس ریمل

 با استفاده از برس می توانید به ریمل اجازه دهید که تماسی با مژه هایتان داشته باشد. برای حجیم شدن و ضخیم نمایش دادن مژه ها، باید از برس های پرتر و ضخیم تر استفاده نمایید که دارای موی بیشتری هستند. حال برای فرکردن مژه ها هم، باید از برس هایی که دارای چوب منحنی و مثل شانه ، صاف نیستند و همچنین دارای موهای بیشتری هستند ، استفاده نمایید.

ریمل بلند کننده

افرادی هستند که دوست دارند، مژه های بلندتری داشته باشند، بطوریکه به گوشه های عینک آفتابی شان برخورد کند؛ به همین دلیل باید ریمل هایی پیدا کنند که دارای مواد تشکیل دهنده ای چون الیاف باشد. این چنین ریمل هایی، باعث تجمع این ماده روی مژه شده و به مژه های کوتاه، بلندی خاصی هدیه می دهد.

ریمل ضخیم کننده

یکسری از افراد بخاطر داشتن مژه های نازکتر، تمایل دارند، از ریمل هایی استفاده نمایند که باعث ضخیم تر و حجیم تر شدن مژه های آن ها شود. معمولا مواد تشکیل دهنده این نوع لوازم آرایشی چشم، از پلیمرهای سیلیکون یا موم تشکیل شده است. یادتان باشد که به هنگام استفاده از چنین ریمل هایی، حتما برس ریمل را با دستمال کاغذی پاک نمایید تا پوشش اضافی بین موهای ریمل از بین رود. حال برای داشتن چشمانی باز تر، ریمل را در مابین چشم هایتان بزنید و برای داشتن چشمان گربه ای، ریمل را از گوشه چشم ها آغاز کنید.

ریمل فر کننده

 برای فر کردن مژه ها، حتما از ریمل هایی که دارای پلیمر و رزین هستند، استفاده نمایید. به هنگام استفاده از ریمل های فر کننده، باید بیشترین مقدار را به ریشه های مژه بزنید. بعضی از آرایشگرها برای بهتر نمایان شدن فر بر روی مژه، از ترکیب کردن ریمل های بلند کننده و ضخیم کننده استفاده می کنند و با استفاده از فر مژه،  ابتدا مژه ها را فر داده و سپس با برس بلند کننده، از ریشه تا نوک را ریمل می زنند سپس با تعویض این برس، با برس ضخیم کننده، مجددا از ریشه تا نوک را ریمل بزنید. برای بهتر نمایش دادن، می توانید از نوک برسی که آن را پاک کرده اید، پوشش اضافی، به قسمت هایی از چشم که برای ما مهم است، استفاده نمایید. حال این کار را برای مژه های پایینی نیز انجام دهید.

نحوه ساخت ریمل

در برخی کشورها از قیر یا زغال برای سیاه کردن این لوازم آرایش استفاده می کنند اما ایالات متحده استفاده از آن را ممنوع کرده است. به همین دلیل معمولا از کربن سیاه برای سیاهی ریمل استفاده می شود. اکسید آهن برای تولید رنگ قهوه ای و برخی رنگدانه های معدنی برای ساخت رنگ های نامتعارف تر مانند بنفش و آبی استفاده می شود.
در حالی که چند راه مختلف برای ساخت ریمل وجود دارد، مقرون به صرفه ترین روش برای شرکت سازنده روش امولسیون است. در این روش آب و غلیظ کننده خاصی با هم مخلوط شده و یک ترکیبی کرم مانند به دست می آید.

موم در مخزن های جداگانه ذوب می شود و رنگدانه ها به آن اضافه می گردند. بعد ازساخت هردو محلول، با سرعت زیادی مخلوط می شوند تا روغن ها و موم به ذرات کوچک تر تجزیه شوند. این روند تا سرد شدن مواد ترکیبی ادامه دارد.
سپس مواد به یک دستگاه منتقل می شود تا درون بطری ها ریخته شود و برای آخرین بار از لحاظ شفافیت و یک پارچگی مورد ارزیابی قرار می گیرد. از آن جا که ریمل در تماس نزدیک با چشم ها است ضروری است تا تولیدکنندگان از عدم وجود هرگونه مواد حساسیت زا درون ظرف ریمل اطمینان حاصل کنند.
بسیاری از لوازم آرایش مانند پنکیک ها و کرم پودرها با درنظر گرفتن پوست های حساس ساخته می شوند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید