پلی(دی متیل سیلوکسان) (PDMS) معمولترین پلی‌سیلوکسان بکار گرفته شده به عنوان بایندر است. در ساختار آن دو گروه متیل بر روی اتم سیلیسیم قرار گرفته‌است.

پلی دی متیل سیلوکسان(PDMS) که با نام های دی متیل پلی سیلوکسان و دایمتیکون نیز شناخته می شود، به گروهی از پلیمر های آلی- سیلیکونی گفته می شود. PDMS به سبب خواص و تطبیق پذیری که منجر به کابردهای فراوان آن می شود، به عنوان پراستفاده ترین پلیمر آلی بر پایه سیلیکون شناخته می شود.

PDMS معمولا بخاطر خواص رئولوژیکی بخصوص خود شناخته می شود.این ماده به لحاظ اپتیکی شفاف و بطور کلی خنثی، غیر سمی و غیرقابل اشتعال است. یکی از انواع روغن های سیلیکون بحساب می آید و طیف وسیعی از کاربردها را از لنزهای تماسی و تجهیزات پزشکی تا الاستومرها را دربرمی گیرد. همچنین در شامپوها، غذاها، به عنوان ماده درزگیر، روانکار و کاشی‌های مقاوم حرارتی کاربرد دارد.

ایمپلنت های سینه از یک لایه الاستومر PDMS که با سیلیکا بخار داده شده و درون خود محلول سالین یا ژل PDMS دارد تشکیل شده است.[

پوست

از PDMS در صنایع آرایشی بطور گسترده استفاده می شود. برای مثال، می توان از PDMS در درمان شپش پوست سر استفاده نمود.

مو

ترکیبات حاوی PDMS مانند آمودایمتیکون زمانی که بگونه ای فرمول بندی شده باشند که حاوی ذرات کوچک و انحلالی پذیر در آب یا الکل به عنوان سورفکنانت به عنوان نرم کننده بخصوص برای موهای آسیب دیده کاربرد دارند.

کاربرد در پزشکی

نوع فعال شده پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان به عنوان داروی ضد نفخ با نام دایمتیکون و همچنین سایمتیکون شناخته شده‌است. دایمتیکون به صورت قرص یا قطره مصرف می‌شود. همچنین این ماده در ترکیب با سایر داروها نیز تولید می‌شود مانند قرص و شربت آلومینیوم ام جی اس که حاوی هیدروکسید آلومینیم، هیدروکسید منیزیوم و سایمتیکون است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید