پلی کواترنیوم نامی بین المللی برای مواد تشکیل دهنده مواد آرایشی است که برای چندین پلیمر چند حلقه‌ای در صنعت محصولات مراقبت شخصی استفاده می‌شود. پلی‌کواترنیوم یک واژه جدید است که برای تأکید بر حضور مراکز آمونیوم چهاگانه در پلیمر استفاده می‌شود.پلی کواترنیوم‌ها، اغلب به عنوان پلی کوات نامیده می‌شوند، دارای وزن مولکولی بالایی هستند در واقع یک پلیمر با چند (پلی) مثبت در آن است. شارژ مثبت در نیتروژن یافت می‌شود که یک گروه آمونیوم چهارگانه را تشکیل می‌دهد. بنابراین نام پلی کواترنیوم را به ما می‌دهد.INCI حداقل ۳۷ پلیمر مختلف را تحت عنوان پلی کواترنیوم تأیید کرده است.

پلیمرهای مختلف با مقدار عددی که در زیر کلمه “پلی‌کواترنیوم” هست، مشخص می‌شوند. ۵- پلی کواترنیوم، ۷- پلی کواترنیوم و ۴۷- پلی کواترنیوم سه نمونه هستند که هر یک از نوع پلیمر با که نظر شیمیایی متفاوت است.شماره‌گذاری هیچ ارتباطی با ساختار شیمیایی مواد تشکیل‌دهنده آن ندارد، بلکه ارتباط آن با ترتیب لیست‌بندی است که در آن پلی کوات در نام‌گذاری بین‌المللی مواد آرایشی و بهداشتی ثبت شده است. هر یک از این پلیمرهای پلی‌کواترنیوم به دلیل ساختارهای شیمیایی متفاوت، خصوصیات فیزیکی مختلفی را به مو منتقل می‌کنند.

پلی کواترنیوم۴: مقاومت عالی، خاصیت نگهدارنده، براقیت و خاصیت ضد الکتریسیته را ارائه می‌دهد. این پلیمر سلولزی برای پوست و مو بسیار مؤثر است و در محصولات مراقبت از مو خواص برجسته ای دارد. این ترکیب یک پودر برنزه است که محلول در آب است. (مقدار استفاده پیشنهادی: ۰.۵ تا ۱٪)

پلی کواترنیوم۷: به مو احساس نرمی می‎بخشد. این ترکیب یک مایع چسبناک غلیظ و دارای بوی ضعیفی است. (مقدار استفاده پیشنهادی: ۲ تا ۵٪)پلی کواترنیوم ۷ یک ماده‌ی کاتیونی عالی برای مو و پوست است. این ماده  به ویژه در سیستم‌های سورفکتانت مانند شامپو و ژل دوش مناسب است و برای استفاده در اسپری مناسب است، راحتی شانه‌خوردن موهای خیس را فراهم می‌کند. علاوه بر این نرمی و درخشش را به مو اضافه می‌کند. مقادیر توصیه‌شده  ۰.۳٪ تا ۰.۵٪ برای ژل دوش و تا ۱٪ برای شامپو است.

پلی کواترنیوم۱۰: این ترکیب کاتیونیک، دارای انحلال قابل توجهی در آب برای مراقبت از مو است. تشکیل فیلم بر روی مو و مرطوب سازی را فراهم می‌کند. این ترکیب غیر تحریک‌کننده و با طیف گسترده‌ای از سورفاکتانت‌ها سازگار است. ایجاد فرمولاسیون محصولات روشن را امکان پذیر می‌کند. یک پودر گرانول سفید با بوی خاص آمین است. در مواد آرایشی و محصولات مراقبت شخصی، به طور عمده در تشکیل محصولات مراقبت از مو، لوسیون و آرایشی استفاده می‌شود. (مقدار استفاده پیشنهادی: ۰.۲۵-۰.۵٪)

پلی کواترنیوم۴۴: این پلیمر چند کاره بسیار کارآمد برای استفاده در انواع محصولات پاک‌کننده به منظور بهبود مقاومت مو و جلوگیری از شارژ شدن الکترواستاتیک هنگام خشک شدن موها است. همچنین با تشکیل سپر محافظتی در اطراف مو، از مو محافظت می‌کند تا سطح آن به راحتی مورد حمله قرار نگیرد. این شرایط را ایجاد کرده و احساس ابریشمی و صافی را به موها می‌بخشد. چربی کف به میزان قابل توجهی بهبود می‌یابد.از نظر حجم، تجمع و ساخت در هنگام استفاده در سطوح توصیه شده هیچ اشکالی وجود ندارد. این ترکیب یک مایع کهربا شفاف چسبناک و بوی ضعیف است. (مقدار استفاده پیشنهادی: ۰.۱-۰.۵٪)

پلی کواترنیوم برای مو:

اگر به لیست مواد تشکیل‌دهنده موجود در بطری نرم‌کننده خود توجه کنید، احتمال دارد که n- پلی کاترنیوم در آنجا ذکر شود، که n یک عدد است.هر کدام از پلیمرهای پلی‌کواترنیوم به دلیل ساختارهای شیمیایی مختلف خود، خواص فیزیکی مختلف را به موها می‌دهند. همان‌طور که قبلاً اشاره شد قبل از چندین عدد مختلف مزایای اولیه متفاوت خواهد بود. برخی از مزایا در اینجا ذکر شده است:

  • سهولت شستشو
  • بهبود دهنده‌ی خشکی و صافی مو
  • مناطق آسیب مو
  • مرطوب‌کردن مو
  • از بین برنده الکتریسیته ساکن

بعضی از پلی کواترنیوم‌هایی که معمولاً در شامپوها استفاده می‌شوند عبارتند از پلی کواترنیوم۷ و پلی کواترنیوم۱۰. پلی‌کواترنیوم‌ها خواص بسیاری را در:

  • نرم‌کننده
  • شامپو
  • شوینده‌ی مو
  • اسپری مو
  • رنگ مو و محلول‌های لنز تماس ایجاد می‌کنند.

از آن‌جا که آن‌ها به طور مثبت شارژ می‌شوند، بارهای منفی بسیاری از شامپوها و پروتئین‌های مو را خنثی می‌کنند و به موها کمک می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید