نخستین سایت جامع صنایع آرایشی و بهداشتی ایران

یو وی فیلترها ترکیبات هستند که بصورت انفرادی یا گروهی موجب مسدود کردن و یا جذب اشعه ماورای بنفش نور خورشید هستند. یو وی فیلترها در کرم های ضد آفتاب برای محافظت از پوست استفاده می شوند

اشعه ماورای بنفش دارای طول موج کوتاه و انرژی زیادی بوده و برای چشم انسان نامــــرئی است و بین اشعه ایکس و نور مرئی در طــــیــــف الکترومغناطیسی قرار دارد. وجود این اشعه در نور خورشید باعث آفتاب سوختگی پوست بدن می‌شود. این اشعه طول موجی بین 400 و 100 نانومتر دارد. اشعه ماوراء بنفش نور خورشید به ۳ دسته UVA، UVB و UVC با طول موج های مختلف تقسیم بندی می شود:

 

 

 

حدود ۹۵ درصد از اشعه ماوراء بنفش نور خورشید که به سطح زمین می رسد از نوع UVA می باشد و تقریباً تمامی UVC وحدود 90 درصد UVB قبل از رسیدن به سطح زمین توسط لایه ازن، دی اکسید کربن، اکسیژن و بخار آب در اتمسفر جذب می گردد. در سال های اخیر ایجاد آلودگی های صنعتی و تولید گازهای گل خانه ای سبب کاهش ضخامت لایه ازن گردیده اند، در نتیجه میزان بیشتری از UVB و UVC از جو زمین عبور نموده و به سطح زمین می رسند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند منجر به یک سری بیماری های پوستی مانند آفتاب سوختگی و سرطان پوست شود.

یووی فیلتر ها بطور کلی به دو دسته شیمیایی و فیزیکی تقسیم می شوند که یووی فیلتر های شیمیایی با جذب و یووی فیلتر های فیزیکی با انعکاس و یا افتراق اشعه ماورای بنفش , پوست انسان را در برابر اثرات مخرب این امواج حفظ می کنند.

 

 

 

مهمترین یووی فیلتر های فیزیکی عبارتند از :

(Titaniumdioxide (TiO2

(Zinc oxide (ZnO

مهمترین یووی فیلتر های شیمیایی عبارتند از :

Benzophenone-3

Benzophenone-4

Octocrylene

Ethylhexyl methoxycinnamate

Butyl methoxydibenzoyl methane

Ethylhexyltriazone

مکانیسم عمل یووی فیلتر ها به این ترتیب است که این مواد در مواجه با نور خورشید انرژی موجود در اشعه ماورای بنفش را جذب کرده و تجزیه می شوند, به این پروسه فتولیز گفته می شود. به عنوان مثال بنزوفنون 3 با جذب اشعه ماورا بنفش به دی متیل آنیزول تبدیل می شود.

Photolysis of Benzophenone-3 in presence of Benzotriazole.jpg

یکی دیگر از مکانیسم های عمل یووی فیلتر ها فتوایزومراسیون است. در این روش یووی فیلتر با جذب انرژی موجود در اشعه ماورای بنفش نور خورشید به دیگر ایزومرهای خود تبدیل می شود. به عنوان مثال اکتیل متوکسی سینامات در معرض اشعه ماورا بنفش از فرم سیس به ترانس و یا بالعکس تبدیل می شود و با این کار انرژی موجود در اشعه ماورا بنفش صرف شده و دیگر نمی تواند بر روی سلول های بدن آسیب رساند.

یو وی فیلترها

INCI-DIC

با اتصال به کانال اینکی دیک همیشه به روز باشید

موافقم بستن
WhatsApp تماس با کارشناسان