سدیم لوریل اتر سولفات با نام تجاری تگزاپون یک ماده شیمیایی خمیرشکل نیمه شفاف به رنگ سفید یا مایل به زرد است. تگزاپون در دسته مواد فعال سطحی آنیونی قرار دارد و از خانواده آلکیل اتر سولفات‌ها است. این ماده حاصل ترکیب یک الکل چرب مانند روغن نارگیل با اکسید اتیلن و متعاقب آن سولفوناسیون است. تگزاپون بوی ملایمی دارد و شرکت‌های تولیدکننده آن را در غلظت‌های ۳۰ و ۷۰ درصد تولید و عرضه می‌کنند.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام شیمی بازار، این ماده حاوی مقدار اندکی نمک است؛ هنگام رقیق شدن با آب در غلظت‌های معمولی ویسکوزیته پایینی از خود نشان می‌دهد و با افزودن سدیم کلراید و آلکانول آمید به آن، ویسکوزیته‌اش تنظیم می‌شود.

تگزاپون به دو شکل N70 و  تگزاپون صدفی در بازار موجود است. تگزاپون N70 خمیری شکل است که به دلیل ویسکوزیته بالا در تولید مایعات شوینده شفاف مورد استفاده قرار می‌گیرد و از الکل‌های چرب طبیعی به دست می‌آید. تگزاپون صدفی نسبت به N70 خلوص کمتری دارد و در تولید محصولات شوینده صدفی و غیرشفاف مانند شامپوها کاربرد دارد. اخیرا نوع پودری آن نیز تهیه و تولید شده است.

الزامی است تگزاپون در محیط خشک و دور از رطوبت و به خصوص در فاصله از واکنشگرهای اکسیدکننده قوی نگهداری شود. بسته‌بندی‌های پلاستیکی یا فولاد ضدزنگ برای نگهداری این ماده مناسب هستند و دمای مطلوب برای تگزاپون نیز 5 تا۴۰ درجه است که البته به صورت کلی توصیه می‌شود در دماهای پایین‌تر قرار گیرد.

تگزاپون به عنوان یک ماده شوینده متداول در تولید بسیاری از محصولات بهداشتی سر و بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده از کف‌زایی خوبی برخوردار است و کف سبکی ایجاد می‌کند که در مجاورت چربی‌ها از بین می‌رود و به سادگی در آب‌های سخت و معمولی حل می‌شود. این ماده بدون نیاز به دمادهی و هم زدن با دور بالا و از طریق افزودن مواد دیگر در فرمولاسیون جای می‌گیرد.

تگزاپون به طور طبیعی پوست را تحریک می‌کند و باعث خشکی آن می‌شود؛ به همین دلیل باید با دیگر مواد فعال سطحی آنیونی، آمفوتریک وغیریونی همراه شود تا کیفیت و میزان کف‌کنندگی و شویندگی آن به سطح مطلوبی برسد. علاوه بر این در صورت نیاز می‌توان تگزاپون را با تری اتانول آمین رقیق کرد.

تگزاپون جزو متداول‌ترین مواد اولیه آرایشی و داروئی محسوب می‌شود و در تولید اکثر شوینده‌های تجاری مثل مایع ظرفشوئی وپاک کننده‌های صنعتی (کارواش،  کف شورها و پاک‌کننده روغن) و در بیش از ۹۰ % مواد بهداشتی و شوینده بدن و سر همچون خمیردندان، صابون، شامپو، کرم و لوسیون چه به صورت مایع یا غیرمایع کاربرد دارد. این ماده برای زدودن چربی به عنوان ماده کف‌کننده و پاک‌کننده و امولسیون‌کننده مواد چسبنده بکار می‌رود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید