مولف : فن آوران شیمی تجزیه ایرانیان

SODIUM STEARATE; Sodium octadecanoate; 822-16-2; Stearates; Prodhygine; Octadecanoic acid, sodium salt
     C18H35NaO2

استئارات سدیم ، نمک سدیم اسید استئاریک است که Ph  آن در ناحیه بازی قرار دارد و حالت فیزیکی آن پودر سفید رنگ است . استئارات سدیم هر دو بخش آب دوست hydrophilic  و آب گریز hydrophobic را دارد . از این ماده در فرمولاسیون ابتدایی انواع چربی گیر ها استفاده می شود.
استئارات سدیم نمک سدیم اسید استئاریک است. این جامد سفید رایج ترین صابون است.، که در بسیاری از انواع دئودورانتها جامد، لاستیک، رنگ های لاتکس، و جوهر یافت می شود و جزئی از برخی افزودنی های مواد غذایی و طعم دهنده غذا است.

استئارات سدیم نمک سدیم اسید استئاریک یا سایر اسید های چرب است. این جامد سفید رایج ترین صابون است.، که در بسیاری از انواع دئودورانتها ی جامد، لاستیک، رنگ های لاتکس، و جوهر یافت می شود و جزئی از برخی افزودنی های مواد غذایی و طعم دهنده غذا است. از این ماده در فرمولاسیون ابتدایی انواع چربی گیر ها استفاده می شود.

استئارات سدیم دارای دو بخش آبدوست و آبگریز است. این دو اجزای شیمیایی مختلف را وادار به تشکیل  fanchem micelles می کند ، که از بیرون سر آبدوست و از داخل سر آبگریز فعال می باشد.

همچنین در صنعت داروسازی به عنوان یک سورفاکتانت برای کمک به حلالیت ترکیبات آبگریز در تولید اسفنج های مختلف دهان استفاده می شود.

استئارات سدیم به عنوان یک جزء اصلی از صابون پس از صابون از روغن و چربی تولید می شود. درصد استئارات سدیم بستگی به چربی مواد تشکیل دهنده می باشد. پیه نهنگ وغیره که برای شمع سازی بکار میرود است به خصوص در محتوای اسید استئاریک (تری گلیسرید)، در حالی که اکثر چربی تنها حاوی چند درصد است.

 استئارات سدیم یک ماده بسیار کاربردی در فرمولاسیون های آرایشی است. این  ماده می تواند امولسیون ها را محصول ضخیم تر، غلیظ تر کند .

 استئارات سدیم نیز از ترکیبات عمده صابون است.  استئارات سدیم،  یک عنصر است که نقش کلیدی در بعضی از پاک کننده های پوست دارد.

این ترکیب از اسید استئاریک با آب قلیایی تولید می شود، مانند بسیاری از صابون ها، آن را از هر دو چربی و قلیایی تشکیل شده است. سورفکتانت ها از دو بخش ساخته شده است – یکی از بخش (هیدروفیل) جذب آب و  بخش دیگر (آبگریز ) .
سدیم استئارات عامل emulsifying، سورفکتانت و یک عامل ضد آب است. این ترکیب اصلی در صابون، دئودورانتها جامد و برخی از صابون رختشویی است. موارد مصرف دیگر که در آن استئارات سدیم استفاده می شود عبارتند از: جوهر، رنگ لاتکس، لاستیک و شتاب دهنده است

استئارات سدیم در صنایع گوناگون کاربرد دارد، از میان کاربردهای این ماده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. عامل پخت در صنایع لاستیک و لاستیک خام latex
  2. مرکب ، شوینده و …
  3. در صنایع مختلف به عنوان surfactant
  4. در صنایع آبکاری ، برای سهولت در فورجینگ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید