برای حذف موهای زائد روش های مختلفی وجود داره که هرکس یکی از این روش ها را انتخاب می کند. همه روش ها به دو دسته کلی اپیلاسیون و دپیلاسیون تقسیم می شوند. به روش هایی مانند استفاده از مومک، اپیلاسیون (Epilation) و روش هایی مثل استفاده از کرم های موبر، دپیلاسیون (Depilation) می گویند. اپیلاسیون یعنی کندن مو از ریشه و دپیلاسیون یعنی کندن مو از ناحیه ساقه مو.

main-qimg-80c693374cc736cbb4af8684715f23df-c

محصولات دپیلاسیون باعث لایه برداری سطح پوست و شادابی پوست نیز می شوند. به علاوه استفاده از آن بسیار ساده است و زمان بر هم نیست. فقط کافی است کرم را روی پوست تمیز و خشک پخش کنید و بعد گذشت مدت زمانی، آنرا از روی پوست پاک کرده و پوست رو آبکشی کنید.

کرم موبر، موها را در سطحی پایین تر از تیغ قطع می کنند. لذا موها کمی دیرتر در می آیند و بر خلاف تیغ، نوک موها پس از اصلاح تیز نمی شود و پوست نرم تر خواهد بود. بنابراین کرم های موبر برای از بین بردن موهای زاید صورت خانم ها مناسب ترند.

مواد اصلی کرم های موبر، سدیم تیوگلیکولات و کلسیم هیدروکسید است. ماده اصلی تشکیل دهنده ی مو کراتین است. کرم های موبر ماده کراتین را حل می کنند. این کار را با حل کردن پیوندهای شیمیایی سولفور درون کراتین انجام می دهند. به این ترتیب منجر به شکسته شدن و کنده شدن مو می شوند. کراتین حاوی میزان بالایی از اسیدهای آمینه حاوی گوگرد مثل سیستئین می‌باشند که به صورت پیوندهای دی‌سولفیدی میان مولکول ها عمل کرده و سبب استقامت مو می‌شوند. همانطور که گفته شد استفاده از موبر ها با شکست پیوند دی سولفیدی میان مولکول های سیستئین موجود در کراتین مو  , ساختار مو را به هم ریخته و آنرا تضعیف می کند. لایه سطحی پوست نیز حاوی کراتین است. لذا اگر کرم موبر برای مدت طولانی روی پوست باقی بماند، امکان آسیب رسیدن و تحریک پوست افزایش می یابد.

ماده اصلی انواع کرم های موبر یکی است اما انواع کرم های موبر برای نواحی مختلف بدن وجود دارد؛ مثلا کرم موبر برای صورت با کرم موبر دیگر نواحی بدن تفاوت دارد و این تفاوت در غلظت ماده مؤثره آن است. به عنوان مثال کرم مخصوص صورت، ماده مؤثره رقیق تری دارد.

Image result for disulfide bondImage result for disulfide bond

مواد تشکیل دهنده محصولات موبر:

تیوگلیکولات : همانطور که ذکر شد نمک های تیوگلیکولات مثل سدیم تیوگلیکولات و پتاسیم تیوگلیکولات عامل اصلی موبری هستند. همچنین سولفید باریم و سولفید استرانتیوم در بعضی از محصولات استفاده می شود، زیرا آنها سریع تر از تیوگلیکولات ها واکنش نشان می دهند، اما آنها می توانند پوست را سریعتر سوزاند و تحریک کنند.

هیدروکسید سدیم : هیدروکسید سدیم و هیدروکسید کلسیم به تنظیم سطح PH کمک می کنند که برای عملکرد ریزش مو بسیار مهم است. هیدروکسید کلسیم در حال حاضر یک انتخاب محبوب تر است زیرا آن به همان اندازه هیدروکسید سدیم بوده و مزیت آن این است که با پوست سازگاری بهتری داشته و ملایم تر است.

آب دیونیزه : اغلب به عنوان یک رقیق کننده در فرمول کرم موبر استفاده می شود. این ماده ارزان است، پوست را تحریک نمی کند و با طیف گسترده ای از مواد دیگر سازگار است.

نرم کننده ها : نرم کننده ها در کرم ها و لوسیون ها ی موبر به کاهش اثرات مخرب مواد شیمیایی موجود در محصولات کمک می کنند و موجب لطافت پوست می شوند. روغن ها، سیلیکون ها و استرها نمونه های خوبی از نرم کننده هستند.

اسانس : همچنین در فرمولاسیون محصولات موبر از اسانس برای غلبه بر بوی تهاجمی مواد موبر استفاده می کنند.

امولسیفایر : امولسیفایر ها به کرم ها و لوسیون موبر اضافه می شوند تا بتوان روغن ها و نرم کننده ها را در کنار دیگر مواد قرار داد و از دوفاز شدن محصول جلوگیری کرد.

رنگ : رنگ ها برای افزایش جذابیت بافت محصول به فرمول اضافه می شوند.

نگهدارنده : نگهدارنده ها و آنتی اکسیدان ها برای حفاظت از فساد مواد مغذی و روغن های موجود در محصول در فرمول گنجانده می شوند.

عصاره : استفاده از عصاره ها اخیرا در این نوع محصولات رایج شده است که بیشتر جنبه بازاریابی دارد.

Ingredients in Hair Removal CreamsImage result for hair removalSide Effects of Hair Remover

سوزش و حساسیت پوست از عوارض رایج استفاده از محصولات موبر است. در هنگام استفاده، خراشیدگی و خارش سطحی پوست احساس می شود اما معمولا بلافاصله پس از شستشو متوقف می شوند. در افرادی که دارای پوست حساس هستند، ممکن است این احساسات ناخوشایند را برای ساعت ها پس از مصرف داشته باشند. برای جلوگیری از تحریکات بهتر است کرم های موبر با توجه به نوع پوست، نوع مو و محل استفاده طراحی و فرموله شوند.

استفاده از کرم های موبر ممکن است موجب سوختگی شدید شود که علت آن استفاده از مواد شیمیایی در ساخت این محصولات است. از آنجائیکه در ساختار پوست و مو پروتئین ها و اسیدهای آمینه مشابهی وجود دارد, استفاده نا صحیح از این محصولات موجب سوختگی پوست می شود. در واقع هنگام استفاده از محصولات موبر , کراتین موجود در مو سریع تر از کراتین موجود در پوست از بین می رود اما اگر مدت زمان باقی ماندن این مواد بر روی پوست بیش از حد باشد, کراتین موجود در پوست هم از بین رفته و به پوست آسیب می رسد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید