تری اتانول آمین را با علامت اختصاری TEA می شناسند. این ماده یک ترکیب آلی چسبناک است که هم آمین سوم است و هم تریول. تریول یک مولکول با سه گروه الکل است. این ماده، یک ترکیب بی رنگ است.

تری اتانول آمین، یک آمینو الکل پایه حلال با فرمول شیمیایی C6H15NO3 است که به عنوان یک عامل کاهنده یا بازدارنده خوردگی در محلول آبی و در ساخت صابون های اسید چرب استفاده می شود.

تری اتانول آمین یک مایع روغنی بی رنگ است که بویی مشابه بوی آمونیاک دارد. این ماده به راحتی آب جذب می کند و هنگام قرار گرفتن در معرض هوا و نور به رنگ قهوه ای تبدیل می شود. در دمای پایین، کریستال مکعب بی رنگ یا زرد کم رنگ خواهد شد. با آب، متانول و استون قابل اختلاط است. تری اتانول آمین در بنزن، اتر و n-هپتان محلول است و در در تتراکلرید کربن نیز کمی محلول است. این ترکیب نوعی محلول قلیایی قوی است که با پروتون ترکیب می شود.

تری اتانول آمین یک آمینو الکل است. این ماده در واکنش های گرمازا، اسیدها را خنثی کرده و نمک به همراه آب تشکیل می دهد. آمین ها ممکن است با ایزوسیانات ها، مواد آلی هالوژنه، پراکسیدها، فنل ها (اسیدی)، اپوکسیدها، انیدریدها و اسید هالیدها ناسازگار باشند. هیدروژن گازی قابل اشتعال در ترکیب با عوامل احیا کننده قوی مانند هیدریدها تولید می شود. با اکسیدان های قوی به شدت برخورد می کند.

کاربردهای تری اتانول آمین در صنعت:

  • تری اتانول آمین عمدتا در ساخت سورفاکتانت ها، مواد شوینده مایع، مواد آرایشی و غیره استفاده می شود.
  • یکی از اجزای مایع برش دهنده و مایع ضد یخ است.
  • در صنعت لاستیک سازی، در طول پلیمریزاسیون لاستیک نیتریل، می توان آن را به عنوان یک فعال کننده استفاده کرد، که فعال کننده ولکانیزاسیون لاستیک طبیعی و لاستیک مصنوعی است.
  • همچنین می تواند به عنوان امولسیون کننده های روغن، موم و سموم دفع آفات، مرطوب کننده و تثبیت کننده مواد آرایشی، نرم کننده های پارچه و همچنین افزودنی های ضد خوردگی روان کننده ها استفاده شود.
  • تری اتانول آمین همچنین توانایی جذب دی اکسید کربن و سولفید هیدروژن و سایر گازها را دارد. در طی تمیز کردن گاز کک و سایر گازهای صنعتی، می توان از آن برای حذف گازهای اسیدی استفاده کرد.
  • همچنین یک ماده پوششی معمولاً مورد استفاده در روش تیتراسیون EDTA است.
  • تری اتانول آمین در درجه اول به عنوان سورفاکتانت استفاده می شود و باعث کاهش کشش سطحی بین دو محیط می شود.
  • همچنین از آن به عنوان یک امولسیون کننده عمومی برای آماده سازی ها استفاده می شود، مانند آن هایی که شامل نفوذ دارو هستند.
  • تری اتانول آمین به طور گسترده ای در فرمولاسیون های دارویی موضعی، در درجه اول در تشکیل امولسیون ها، استفاده می شود.
  • در داروسازی از تری اتانول آمین در تشکیل نمک برای محلول های تزریقی و در آماده سازی موضعی ضد درد استفاده می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید