کرم اصلاح یا فوم اصلاح یک کرم کف کننده آرایشی است که برای اصلاح موهای بدن و صورت استفاده می شود. استفاده از کرم سه اثر را به دنبال دارد:

۱٫ با ایجاد یک بستر لغزنده فرایند برش مو را روان تر می کند.

۲٫ کراتین را متورم می کند و در نتیجه مو ها بصورت برجسته قرار می گیرند و برش مو بهتر انجام می شود.

۳٫ با کاهش حساسیت پوستی از عوارض پس اصلاح جلوگیری می کنند.

تا اوایل قرن بیستم، از صابون های قالبی برای ایجاد کف و اصلاح صورت استفاده می شد. بعدها تویوپ های حاوی ترکیبات روغن و صابون نرم به بازار عرضه شد که مقداری از آن را در یک ظرف با آب ترکیب کرده و توسط برس استفاده می کردند. اما کرم های جدیدی که در دهه ۱۹۴۰ معرفی شده اند دیگر نیازی به برس ندارند و استفاده از آنها بسیار آسان است. کرم اصلاح معمولا شامل امولسیون روغن، صابون یا سورفاکتانت و آب می باشد. امروزه فوم های اصلاح بیشتر بصورت اسپری در بازار عرضه می گردند و مواد داخل آن به محض خروج از بطری آلومینیومی به شکل کف در می آید اما برخی دیگر به شکل ژل هستند که با مالیدن روی پوست کف کرده و پوست را آماده اصلاح می کند. نوع دیگر به شکل خمیر است که باید با برس آنرا کمی همزده تا به شکل کف درآید و قابل استفاده شود.

تحقیقات نشان داده است که استفاده از ژل اصلاح به مراتب بهتر از سایر فوم های اصلاح است زیرا ژل اصلاح موجب پیشگیری از ابتلا به بیماری سودوفولیکولیت می شود و دلیل آن این است که در زمان استفاده از ژل اصلاح, فولیکول مو مقدار بیشتری آب جذب کرده و نرم تر می شود و از اینرو راحتر بریده می شود. بیماری سودوفولیکولیت ممکن است در افرادی که بصورت مکرر اصلاح می کنند عارض شود و به شکل جوش های بسیار ریز در منطقه اصلاح شده مخصوصا در زیر گلو می باشد.

Related image

اسپری فوم اصلاح ریش برای اولین بار توسط کارتر والاس در سال ۱۹۴۹ معرفی شد و به سرعت دو سوم بازار آمریکا را به دست آورد. گاز مورد استفاده در اسپریهای فوم اصلاح شامل کلروفلوئوروکربن ها (CFCs) بود، اما این ماده برای لایه اوزون زمین بسیار زیان آور است و به همین خاطر منجر به تصویب قانون محدودیت استفاده از CFC شد. هیدروکربن های گازدار مانند مخلوط های پنتان، پروپان، بوتان و ایزوبوتان می توانند به جای CFC ها استفاده شوند و از آنجایی که مقدار زیادی آب در اسپری فوم اصلاح وجود دارد، خطر اشتعال این محصولات بسیار کاهش می یابد و خطری ندارند.

در حالی که کرم های اصلاح می توانند فرم های مختلفی مثل مایع، لوسیون، ژل و کرم داشته باشند ولی همه آنها حاوی مواد تشکیل دهنده یکسانی هستند. مواد اولیه شامل سورفکتانت ها، حلال ها، روان کننده ها، مواد حالت دهنده، روان کننده ها و مواد افزودنی است.

رایجترین سورفکتانت هایی که در کرم های اصلاح استفاده می شود، سورفکتانت های صابون هستند مانند اسید استئاریک، اسید پالمیتیک یا سایر اسید های چرب نارگیل. اینها با هیدروکسید سدیم , تری اتانل آمین و یا هیدروکسید پتاسیم خنثی می شوند. همچنین ممکن است از سورفکتانت های تثبیت کننده فوم استفاده شود مانند سدیم لوریل سولفات. بطور کلی سورفکتانت حدودا ۱۰ درصد از فرمولاسیون را تشکیل می دهد.

برای ایجاد لغزندگی و مرطوب کردن پوست، مواد آبرسان و دیگر مواد حالت دهنده پوست گنجانده شده است که شامل پارافین، لانولین، گلیسیرین، گوارگام، یا انواع ترکیبات پلی کواترنیوم می باشد. این مواد حدودا ۵ تا ۱۰ درصد از فرمول را تشکیل می دهند.
سایر مواد تشکیل دهنده شامل افزودنی ها مانند عطر، مواد نگهدارنده، مواد تنظیم کننده pH و گاهی رنگدانه ها هستند. برای سیستم های آئروسل ماده پیشروان مثل ایزوبوتان مورد نیاز است. در ایالات متحده آمریکا، حداکثر مقدار قابل استفاده ماده پیشروان در فوم اصلاح  ۵٪ می باشد.

در زیر نمونه فرمول ساخت فوم اصلاح ذکر شده است :

مواد اولیه مصرفی درصد عملکرد
آب دیونیزه ۴۴٫۵ حلال
کوکو آمیدو بتائین ۸ سورفکتانت
ستیل الکل ۷ امولسیفایر
تیتانیوم دی اکساید ۲ کدر کننده
سوربیتول ۵ آبرسان
پلی سوربات ۶۰ ۲ امولسیفایر
ستریمونیوم کلراید ۷ سورفکتانت کاتیونی
اوره ۵ هیدروتروپ
ستئاریل اوکتانوات ۲ نرم کننده
لانولین الکل ۲٫۵ نرم کننده
روغن درخت چای ۱ عصاره
روغن اسطوخودوس ۱ عصاره
 لوریل پریلیدون ۱٫۵ سورفکتانت
 پلی وینیل پریرولیدون ۱ عامل لایه ساز
ادتا دو سدیم ۰٫۲  عامل چلات
تری اتانل آمین ۱ حالت دهنده پوست
اسید لاکتیک ۰٫۲ تنظیم کننده PH
مخلوط پارابن ها در فنوکسی اتانول ۰٫۳ نگهدارنده

ستیل الکل ، پلی سوربات ۶۰، ستئاریل اوکتانوات، لانولین الکل، لوریل پریلیدون و پلی وینیل پریرولیدون را در دمای ۶۵-۷۰ درجه سانتیگراد مخلوط می کنیم. به این مخلوط، کلرید ستریمونیم و نیمی از آب معدنی که ۷۰ درجه سانتیگراد دما دارد را اضافه کرده و سپس مخلوط می کنیم تا تمام اتانول تبخیر شود. به مخلوط حاصل نیمی از آب باقیمانده که سرد می باشد، ادتا، سوربیتول، دی اکسید تیتانیوم اوره، کوکو آمید بتائین، تری اتانول آمین و اسید لاکتیک اضافه می کنیم. شایان ذکر است آب دیونیزه سرد، سوربیتول و ادتا را از قبل مخلوط می کنیم، همینطور تری اتانول آمین و اسید لاکتیک هم قبلا با هم مخلوط شده باشد. سپس مخلوط را خنک کرده و به دمای ۴۰ درجه سانتیگراد می رسانیم و فرآورده های فنوکسی اتانول و متیل / اتیل / پروپیل / بوتیل پارابن ها را به مخلوط اضافه می کنیم و در آخر روغن چای و روغن اسطوخودوس را اضافه می کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید