??????????

محصولات برنز کننده برای افرادی طراحی شده است می خواهند رنگ پوست خود را تیره کنند ولی تمایلی به تحمل خطرات قرار گرفتن در معرض نور خورشید را ندارند. چون در هنگام حمام آفتاب اشعه یووی آفتاب می تواند موجب تخریب سلو ل های پوستی شود. محصولات برنز کننده با بهره گیری از برخی مواد شیمیایی , رنگ پوست را  برنزه میکنند بدون اینکه شما در معرض نور خورشید قرار گرفته باشید. این نوع محصولات به شکلهای ژل , کرم , اسپری , روغن و لوسیون به بازار عرضه شده اند. مهمترین ماده ای که در این نوع محصولات بکار می رود ماده ای است بنام DHA یعنی دی هیدروکسی استون. این ماده پس از نفوذ به داخل لایه شاخی پوست تجزیه شده و گروه هیدروکسیل آن با آمینو اسید ها و پرو تئین های پوست واکنش داده و تولید ملانوئیدین را که پیگمان رنگ قهوه ای است را افزایش داده در نتیجه موجب ایجاد تیره گی در لایه شاخی پوست می شود. رنگ حاصله به مرور زمان و همزمان با پوسته ریزی لایه شاخی پوست از بین می رود.

Image result for melanoidins

انواع محصولات برنز کننده توسط FDA تایید شده اند بجز اسپری های برنز کننده که ممکن است در آینده توسط این سازمان تایید و یا مردود شوند.

در فرمول لوسیون برنز کننده استفاده از دی هیدروکسی استون تا ۱۵% بلا مانع است در صورتیکه در لوسیون های موجود در بازار دوز مصرفی دی هیدروکسی استون بیش از ۳-۵ % نیست. ماده دیگری که معمولا در لوسیون های برنز کننده یافت می شود اریترولوز است که موجب تغییر رنگ پوست می شود و اثر تقویتی بر عملکرد دی هیدروکسی استون دارد. DHA  ظرف مدت ۲ الی ۴ ساعت اثرات تغییر رنگ خود را در پوست ایجاد می کند و این تغییر رنگ از ۳ تا ۱۰ روز باقی می ماند. نکته مهمی که در هنگام استفاده از محصولات برنز کننده باید توجه داشت این است که این محصولات موجب افزایش اثرات مخرب اشعه ماورای بنفش خورشید بر روی پوست می شوند. از اینرو بهتر است که در هنگام فرموله کردن محصولات برنز کننده از یووی فیلتر ها نیز استفاده شود تا از پوست در مقابل اشعه ماورای بنفش حفاظت گردد. همچنین توصیه می شود که افرادی که از محصولات برنز کننده استفاده می کنند حتما در هنگام قرار گرفتن در معرض خورشید از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده کنند. 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید