مترجم : آقای احمد بهتری (مدیر عامل شرکت ناردین کالا)

وقتی به انواع مختلف مو فکر می کنید، اولین چیزی که احتمالاً به ذهن شما خطور می کند ساده ترین اصطلاحات مو است – چه صاف یا چه مجعد! آیا می دانستید که 12 نوع مو وجود دارد؟ ویژگی‌های مختلف انواع مو به ما می گوید که ما نیاز به روشهای مختلفی برای مراقبت از انواع مو داریم.

یادگیری انواع مو و ویژگی آنها به ما کمک میکند تا محصول مناسبتری برای حفظ نگهداری مو فرموله کنیم چون هر محصولی برای هر نوع مویی کارایی ندارد.

انواع مو

صافموج دارمجعد (فر)پیچ دار (وز)
1A2A3A4A
1B2B3B4B
1C2C3C4C

نوع 1: موهای صاف

موهای صاف بصورت صاف روی پوست سر قرار می گیرند. از آنجایی که روغن های طبیعی مو به راحتی می توانند از پوست سر به سمت انتهای مو حرکت کنند، موهای نوع 1 بیشترین درخشندگی را دارند. سه زیر شاخه برای موهای صاف وجود دارد:

 • موهای نوع 1A بسیار صاف و ظریف هستند و هیچ گونه موج یا فری ندارند. از آنجایی که بسیار صاف و ظریف هستند، روغن‌های طبیعی ترشح شده از غدد پوست سر به راحتی به انتها می‌رسد و شبیه موهای چرب به نظر می‌رسند. این نادرترین نوع مو است و در بین زنان آسیایی تبار رایج است.
 • موهای نوع 1B صاف است، اما حجم بیشتری نسبت به نوع 1Aدارد. بافت متوسط آن به طور کلی می تواند فر را نگه دارد و به مو بافت و شکل بهتر و حجیم تری دهد.
 • موهای نوع 1C صاف و معمولاً ضخیم و کلفت هستند که بسته به محیط یا آب و هوا می تواند فر شوند. هنگامی که این نوع مو در هوا آزاد خشک شود، می تواند ظاهری ژولیده داشته باشد، در حالی که همچنان روی پوست سر صاف قرار دارد و روی سر میخوابد.
hair care type 1 straight

در اینجا به چند نکته برای مراقبت از موهای صاف اشاره میکنیم:

به طور منظم موها را بشویید

در حالی که برخی افراد از شستن موهای خود هر چند روز یکبار خودداری می کنند، افرادی که موهای نوع 1 دارند باید موهای خود را به طور مرتب با شامپو بشویند تا موها چرب به نظر نرسند. این افراد باید به دنبال شامپوهایی باشید که به طور خاص برای شستشوی منظم موها طراحی شده اند و همزمان از تجمع چربی جلوگیری می کنند. در واقع شامپوهای روزانه برای این دسته از افراد طراحی شده است.

از محصولات طبیعی مو استفاده کنید

در حالی که موهای شما ممکن است به دلیل کمبود حجم، بی روح و کدر به نظر برسند بجای استفاده از محصولات حجم دهنده مو بهتر است روی انتخاب محصولاتی تمرکز کنید که حاوی مواد طبیعی مانند ویتامین E یا روغن دانه گریپ فروت هستند تا روغن طبیعی موهایتان را حفظ کنید.

از محصولات فیکساتور برای ثابت نگه داشتن مدل مو استفاده کنید

هنگامی که صحبت از آرایش مو به میان می آید، مهم است که به یاد داشته باشید که موهای نوع 1 به اندازه سایر انواع مو نمی توانند فر را نگه دارند. برای اینکه فرهای خود را ثابت نگه دارید، باید از اسپری مو استفاده کنید تا حالت موی شما دست نخورده بماند.

از خوابیدن با موهای خیس خودداری کنید

اگر موهای نوع 1 دارید، بهتر است از خوابیدن با موهای خیس خودداری کنید تا از وز شدن موها در صبح جلوگیری کنید. با این حال، اگر نیاز دارید با موهای مرطوب بخوابید، نرم کننده به روی مو اسپری کنید و موهای خود را به صورت نواری شل بکشید تا از وز شدن موها جلوگیری کنید.

نوع 2: موهای موج دار

موهای موج دار به طور طبیعی شکل S را تشکیل می دهند. ضخیم‌تر از انواع موی نوع 1 است و می‌توان آن را واسطه‌ای بین موهای صاف و مجعد در نظر گرفت. به دلیل بافت و شکلی که دارند به اندازه نوع 1 چرب نیست.

hair care type 2 wavy
 • موهای نوع 2A ظریف و نازک هستند و تارهای منفرد در هنگام خشک شدن به شکل “S” در می آیند. استفاده از محصولات حالت دهنده برای فر یا صاف کردن موهای نوع 2A آسان است.
 • موهای تیپ 2B موج دار و کمی وزتر از موهای نوع 2A هستند. هنگامی که خشک می شود، رشته های منفرد شکل “S” را با کمی وز ایجاد می کنند.
 • موج های موی نوع 2C از پوست سر شروع می شوند و ضخیم تر از سایر زیرمجموعه های نوع 2 هستند. این نوع مو بیشتر مستعد وز است و در صورت خشک شدن حالت “S” به خود می گیرد.

نوع 3: موهای مجعد

موهای مجعد (نوع 3) به طور طبیعی مجعد هستند و به عنوان فرهای مارپیچ طبقه بندی می شوند. موهای نوع 3 حلقه هایی تشکیل می دهند که به طور طبیعی مشخص شده و بیشتر مستعد خشکی، گره خوردن، موخوره و شکستگی هستند. از آنجایی که فولیکول مو صاف نیست، این نوع مو به خشکی تمایل دارد.

hair care type 3 wavy
 • موهای نوع 3A ظریف و براق با فرهای شل هستند. این نوع موهای ضخیم مجعد به راحتی بدون استفاده از محصولات حالت دهنده حالت می گیرند و مستعد وز شدن خفیف هستند.
 • موهای نوع 3B دارای فرهایی هستند که دارای فرهای فنری متوسط تا تنگ هستند. مشابه نوع 3A، مستعد موخوره است.
 • موهای نوع 3C دارای فرهای محکم و ضخیم هستند. فرهای این نوع مو معمولاً بافت و پوشش زیادی دارند.

از آنجایی که انواع موی 2 و 3 دارای بافت و شکل کمی ضخیم‌تر هستند، معمولاً مانند نوع 1 روی پوست سر نمی خوابند. همچنین ممکن است کمتر چرب باشند، بنابراین مراقبت از موهای موج‌دار یا مجعد به تکنیک‌های متفاوتی نیاز دارد.

حفظ رطوبت مو کلید اصلی است

از آنجایی که موهای نوع 2 و 3 دارای روغن طبیعی کمتری هستند، مهم است که شامپوی بدون سولفات انتخاب کنید تا مطمئن شوید که موهای شما از تمام رطوبت طبیعی خود تخلیه نمی شود. سولفات های موجود در شامپوها، روغن طبیعی و رطوبت موهای شما را از بین می برد و باعث وز و کدر شدن موهای شما می شود.

محصولات مو مانند شامپو و نرم کننده بدون سولفات در حفظ رطوبت و هیدراته نگه داشتن موهای شما عالی هستند.

برای اینکه روال مراقبت از موهای خود را یک قدم جلوتر ببرید، می توانید تونیک بازسازی مو را روی پوست تمیز سر بمالید و آن را ماساژ دهید تا چرخه رشد موهای سالم خود را تقویت کنید.

از ابزارهای حالت دهنده حرارتی خودداری کنید

وقتی نوبت به حالت دادن به موهایتان می‌رسد، افرادی که دارای انواع موی نوع ۲ و ۳ هستند باید استفاده از ابزارهای حالت‌دهنده داغ یا درمان‌های شیمیایی مو را که می‌توانند به لایه کوتیکول ساقه موی شما آسیب برسانند را به حداقل رساند. اگر مجبور به استفاده از آنها هستید، باید از محصولات محافظ حرارت استفاده کنید تا از موهای خود محافظت کرده و آنها را بدون آسیب نگه دارید.

نوع 4: موهای پیچ خورده

انواع موی نوع 4 در میان آمریکایی های آفریقایی تبار رایج ترین است. بر خلاف موی نوع 3، موهای حلقه شده یا گره خورده موهای نوع 4 با حلقه های مشخص به حالت فر می شوند و فرم موهای خود را چه خشک و چه مرطوب حفظ می کنند. این نوع مو از نظر بافت نسبتاً درشت است و در معرض آسیب با محصولات حالت دهنده مو است.

hair care type 4 coily kinky

به دلیل شکل تک تک تارهای مو، روغن‌های طبیعی مو قادر به حرکت در ساقه مو نیست. افرادی که دارای انواع موهای مجعد یا موج دار هستند، اغلب دچار خشکی و خارش پوست سر می شوند

 • موهای نوع 4A معمولاً به صورت کلاف های محکم و فنری هستند. تارهای مو از این نوع معمولاً در صورت خشک شدن به نصف طول آن کوچک می شود. این نوع مو قطعی ترین مدل فر را در دسته موی نوع 4 دارد.
 • موهای نوع 4B دارای فرهای محکم در الگوی Z است. اگرچه نسبت به فرهای نوع 4A کمتر تعریف شده است، اما از موهای نوع 4C واضح تر است
 • موهای نوع 4C به صورت فشرده و درشت هستند. مدل فر این نوع مو مشخص نیست و چروکیدگی زیادی دارد.

برای انواع موی نوع 4، تاکید بر حفظ رطوبت در مو می باشد تا آن را شاداب و سالم نگه دارد. در اینجا چند نکته در مورد نحوه مراقبت از موهای پیچ خورده آورده شده است:

به طور کامل مرطوب کنید

از آنجایی که موهای نوع 4 خشک ترین نوع مو هستند، کلید مراقبت صحیح از آن با حفظ رطوبت است. قبل از شروع شستن موهای خود با شامپو و نرم کننده، سعی کنید از یک ماسک مو مرطوب کننده مانند ماسک موی بازسازی کننده استفاده کنید و آن را روی موهای خود بمالید.

پس از آن، شامپوی مرطوب‌کننده بدون سولفات و نرم‌کننده عمیق را برای حفظ درخشش و ابریشمی در ساقه‌ موهایتان استفاده کنید.

موها را به درستی خشک کنید

هنگامی که از حمام خارج می شوید، توصیه می شود موهای خود را با حوله خشک کنید تا رطوبت اضافی از بین برود. از آنجایی که این نوع مو از قبل خشک شده است، بهتر است برای جلوگیری از موخوره از مو یا سشوار استفاده نکنید. در عوض، موهای خود را با هوا خشک کنید تا خطر شکستگی و خشکی بیش از حد را کاهش دهید. یک نرم کننده یا روغن مو به ایجاد رطوبت اضافی کمک می کند و فرهای طبیعی شما را مشخص می کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید